Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Świąteczne spotkanie wspomnieniowe w Muzeum Dulag 121 już za nami!

Samorząd

W ostatni piątek minionego roku, w Muzeum Dulag 121, odbył się wieczór wspomnieniowy poświęcony wigiliom i świętom Bożego Narodzenia obchodzonym w czasie II wojny światowej.

W serdecznej, świątecznej atmosferze – i bardzo licznym gronie – wysłuchano niezwykłych relacji. O okupacyjnych świętach opowiadali m.in. związani z Muzeum goście: Pani Maria Wierzbicka-Pawłowska, Pan Janusz Kahl, Pan Marian Osmolak, Pan Andrzej Lesiecki, Pan Zdzisław Zaborski. Dodatkowo swoimi przeżyciami wojennymi i powojennymi, dotyczącymi więziennych wigilii w czasach PRL- u, podzielili się Pan Jacek Przygodzki i Pan Tadeusz Jakubowski, którzy spędzili święta w więzieniu w Pałacu Mostowskich w Warszawie, w Rawiczu i Toruniu. Boże Narodzenie, które przeżyli goście już po skończeniu wojny, było doświadczane jak wojenne – choć w innych okolicznościach i wobec innego wroga.

Wspomnieniom towarzyszyło również wspólne kolędowanie. Razem z „Chórem Kameralnym Dziennikarzy Warszawskich” śpiewano wojenne oraz współczesne kolędy i pastorałki. Ze szczególnym wzruszeniem i atencją zebrani wysłuchali kolędy, które śpiewała okupowana Polska. Wśród występujących nie zabrakło oczywiście Pana Mariana Osmolaka, który sam odśpiewał kolędę zatytułowaną „Serce w plecaku” i dzielnie wtórował solistce chóru Pani Elżbiecie Wietesce – Czechowicz.

Muzeum Dulag 121 serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, a „Chórowi Kameralnemu Dziennikarzy Warszawskich” za przygotowanie odchodzących w niepamięć kolęd wojennych.

Galeria fotograficzna z wydarzenia.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst