Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Święto Patrona w Kościuchu

Samorząd

23 marca w LO im. Kościuszki w Pruszkowie odbyło się święto patrona szkoły, które organizowane jest zawsze w marcu, z okazji rocznicy złożenia przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi narodowi, a tym samym w rocznicę wybuchu powstania, znanego pod nazwą Insurekcja Kościuszkowska (24 marca 1794). Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów były słowa polskiego poety – Cypriana Kamila Norwida: Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej.

Głównym punktem uroczystości był Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Zaprezentowało się 10 uczniów, jury pod przewodnictwem Hanny Kuran Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, przyznało cztery pierwsze miejsca oraz wyróżnienia dla pozostałych uczestników konkursu.

Podczas uroczystości Hanna Kuran odczytała list Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego skierowany z tej okazji do uczniów i nauczycieli. W swoim liście Starosta podziękowała za zaangażowanie się wszystkich zgromadzonych na uroczystości w pielęgnowanie tradycji i historii Polski. Podkreśliła rolę młodzieży w kultywowaniu pamięci postaci swojego patrona. Starosta napisała „Cieszę się, że młodzież dba o zachowanie w pamięci postaci swojego Patrona, czerpie wzory z Jego postępowania i sławi imię wśród lokalnej społeczności. To nie tylko obowiązek, ale również powinność i szacunek dla dorobku Tych, którzy byli przed nami”.

W trakcie uroczystości można było obejrzeć prezentacje multimedialne na temat wynalazków technicznych, mody i kulinariów z okresu, w którym żył Tadeusz Kościuszko. Barszcz i żur przygotowany według staropolskiej receptury przez uczniów klasy II c znakomicie dopełnił klimat czasów generała. Wręczono również nagrody w konkursie plastycznym: Świat wartości młodych ludzi, a także ogłoszono wyniki plebiscytu uczniów na hasło promujące szkołę. Zwycięski okazał się pomysł Darka Anuszewskiego: „Gdy masz w szkole na coś smaka, od Kościucha krok do Mc’a”. Pomiędzy finałami konkursów, szkolny chór uczył zebranych pieśni „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, która została wspólnie odśpiewana na zakończenie uroczystości.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst