Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Wizyta dziennikarzy zagranicznych w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

6 marca odbyła się wizyta studyjna dziennikarzy zagranicznych akredytowanych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dziennikarze przybyli do naszego powiatu na zaproszenie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego. W skład 10 osobowej grupy wchodzili korespondenci reprezentujący czołowe redakcje z całego świata m.in.: z Rosji (ITAR TASS, RIA NOWOSTI, RADIO MAJAK), Finlandii (HELSINGIN SANOMAT), Chin (REMING RIBAO), Litwy (LIETVOS RYTAS), Japonii (KYODO NEWS, THE MAINICHI SHIMBUN, Syrii (SYRYJSKA AGENCJA PRASOWA SANA) oraz USA (RADIO CHICAGO).

Wizyta rozpoczęła się od zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie konferencji prasowej. Na której obecni byli również: Barbara Czaplicka Poseł na Sejm RP, Urszula Wojciechowska Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska Wicestarosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członek Zarządu Powiatu. Podczas konferencji Starosta przedstawiła prezentację na temat podstaw prawnych i praktyki funkcjonowania powiatu, jako jednostki samorządu terytorialnego. W trakcie i po prezentacji, korespondenci zadawali wiele pytań dotyczących m.in. zasad finansowania powiatu, stanowiska zarządu powiatu w sprawie tzw. podatku „janosikowego”, ochrony środowiska. Podczas zwiedzania budynku Starostwa goście zwracali uwagę na jego funkcjonalność, jako miejsca obsługi interesantów i miejsca pracy.

W pruszkowskim Herbapolu grupę powitał dyrektor Krzysztof Pawlak. Korespondenci mieli okazję zobaczyć m.in. linię produkcyjną, na której wytwarzany jeden z wiodących na rynku produktów Herbapolu – Fitolizyna.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Dulag 121. W historię powstania obozu Dulag i tematykę exodusu mieszkańców stolicy po Powstaniu Warszawskim, gości wprowadziła Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum.

Dziennikarze nie kryli podziwu dla inicjatywy powstania Muzeum. Nowoczesna, multimedialna ekspozycji oraz scenografia oddająca klimat i nastrój tamtych dni, wzbudziły wielkie zainteresowanie zwiedzających. Zaduma i refleksja towarzyszyła zwłaszcza chwili pochylania się nad eksponatami złożonymi w przykrytym szkle kanale wypełnionym przedmiotami, które wypędzeni mieszkańcy Warszawy przynieśli ze sobą (walizkami, tobołami z pościelą i odzieżą, naczyniami, zabawkami) i porzucili wyruszając w dalszą drogę do obozów koncentracyjnych.

Przed odwiedzeniem siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” goście odpoczywali w cukierni – kawiarni Grażyny Jarzyny w Brwinowie. Wyśmienite wyroby jednej z najlepszych cukierni na terenie Powiatu Pruszkowskiego – jak później wspominali – na długo pozostaną w pamięci dziennikarzy. Gromkimi brawami dziękowano Pani Grażynie za tak „słodkie” i miłe przyjęcie.

W Karolinie, w pierwszej kolejności, goście zwiedzili zabytkowy pałac, w którym od lat zachwyca wszystkich zwiedzających barwne muzeum strojów i izba pamięci zespołu, w której zgromadzone są pamiątki z koncertów z prawie całego świata. Następnie goście mogli obejrzeć próbę zespołu, która odbyła się w „MATECZNIK- u” (nowej siedzibie zespołu), czyli Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej MAZOWSZE. Gospodarzami spotkania w „Mazowszu” byli: pełniący obowiązki dyrektora zespołu Włodzimierz Izban oraz Michał Haber rzecznik prasowy, który z pasją i znawstwem tematu odpowiadał na wszystkie zadawane pytanie.

Ostatnim punktem wizyty korespondentów w Powiecie Pruszkowskim było spotkanie zorganizowane w siedzibie firmy Kosmepol – Loreal. Po krótkiej, multimedialnej prezentacji firmy, goście poznali procesy produkcyjne niektórych produktów wyrabianych w fabryce.

Dziennikarze zadawali przedstawicielom dyrekcji wiele pytań dotyczących wdrażanej, nowej strategii firmy oraz zmian asortymentu produktów.

Podsumowując, tą pełną wrażeń wizytę, Pani Krystyna Korwin Niemeyer Prezes Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce powiedziała „Była to dla nas dziennikarzy niezwykła okazja poznania tak ciekawych miejsc i osób w tak krótkim czasie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pani Starosto, mam nadzieję, że nasze publikacje przyczynią się do promocji waszego powiatu w mediach zagranicznych. Na Pani ręce składam wielkie podziękowania także za Muzeum Dulag 121, to naprawdę niesamowite, że w tych trudnych czasach, samorząd prowadzi działania polegające na utrwalaniu historii naszego kraju i przekazuje pamięć o lokalnych bohaterach kolejnym pokoleniom.”

Zapraszamy do galerii foto.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst