Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Apel Muzeum Dulag 121

Samorząd

Muzeum Dulag 121 rozpoczyna prace nad realizacją ważnego przedsięwzięcia ekspozycyjnego – makiety (dioramy) obozu przejściowego Dulag 121, który działał między 7 sierpnia 1944 a 16 stycznia 1945 roku na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie.

Muzeum Dulag 121 wystąpiło z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację z programu Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych. Projekt otrzymał pozytywną opinię. Przyznana została dotacja w wysokości 26 tysięcy złotych. Rozpoczęły się prace nad szczegółową dokumentacją terenu Obozu Dulag 121.

W związku z tym Muzeum kieruje apel do osób, które mogą służyć swą wiedzą i pomocą, a także fotograficzną dokumentacją terenu Obozu, jak również Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego z ich przedwojennego, jak i powojennego okresu istnienia. Prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, 05-800 Pruszków, nr tel. 22 758 86 63, 696 591 295, e-mail: dulag@dulag121.pl

Makieta, która powstanie, pozwoli zwiedzającemu wyobrazić sobie rozmiar niemieckiej zbrodni wobec wypędzonych i będzie cennym elementem ekspozycyjnym. Stworzenie makiety jest ważne głównie dlatego, że teren dawnych Zakładów Naprawczych, a tym samym Obozu Dulag 121, uległ całkowitym przemianom. W obozie tym, w nieludzkich warunkach, przebywali Warszawiacy, którzy musieli opuścić walczącą, powstańczą Warszawę. Obóz był zazwyczaj etapem poprzedzającym wywóz Warszawiaków do obozów zagłady i koncentracyjnych, na roboty do Rzeszy i Generalnej Guberni, na tułaczkę.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst