Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Różowy październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Aktualności, Pruszków
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat i posiadają uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia. Badania wykonywane są na najnowocześniejszym aparacie cyfrowym GIOTTO CLASS 3D z tomosyntezą, w pracowni diagnostycznej znajdującej się na parterze w budynku głównym „Szpitala na Wrzesinie” przy ul. Armii Krajowej 2/4 w Pruszkowie. Zapisy prowadzone są osobiście lub pod nr tel. 22 758 81 86, od poniedziałku do piątku w godz. od 08:00 do 14:00.

Dlaczego warto wykonywać badanie mammograficzne?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Czy do takiego badania trzeba się specjalnie przygotować?
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu – tak, aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. W przypadku, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje termin badania powinien przypadać kilka dni po okresie, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk – wtedy pacjentka nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas badania.

Jak wygląda badanie mammograficzne?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa tylko kilka sekund.
Serdecznie zapraszamy!

 Różowy październik
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst