Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Powiat Pruszkowski uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Aktualności, Kultura, Pruszków

Dokładnie 75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. To właśnie wtedy Mieszkańcy Warszawy zdali najtrudniejszy egzamin w życiu: z odwagi, męstwa, braterstwa i gotowości do bezgranicznego poświęcenia. Zrobili to dla nas – przyszłych pokoleń. 

W czwartek, 1 sierpnia br., podczas godziny „W” i przy dźwiękach syren alarmowych mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego uczcili ofiarę Powstańców Warszawskich i tragicznie zmarłą ludność cywilną Warszawy. Pierwsza część obchodów odbyła się przy tablicy poświęconej pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zamordowanym w latach II wojny światowej, gdzie minutą ciszy uczczono Bohaterów z 1944 roku i złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

W ramach drugiej części obchodów mieszkańcy spotkali przy scenie plenerowej Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie, aby wziąć udział w uroczystym koncercie pt. „Śpiewamy (nie)zakazane piosenki” w wykonaniu Orkiestry Dętej Pruszkowianka pod kierownictwem Adama Malcherka. Swoim znakomitym śpiewem występ uświetniła Maria Seroka. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć rewelacyjne wykonania pieśni powstańczych i dołączyć się do śpiewu młodych artystów.

Na pruszkowskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprosili: Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.

Warto z okazji tej niezwykłej rocznicy przytoczyć słowa Jana Ołdakowskiego dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, który podkreślił znaczącą rolę mieszkańców Pruszkowa i okolic w niesieniu pomocy Powstańcom Warszawskim i wypędzonej ludności cywilnej Warszawy:

„Po upadku powstania tysiące mieszkańców Warszawy, pozbawionych środków do życia, trafiło do obozu przejściowego w Pruszkowie. Były momenty, kiedy znajdowało się tu jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy jeńców, a w Pruszkowie mieszkało wówczas kilkanaście tysięcy ludzi. I tych kilkanaście tysięcy organizowało pomoc i wsparcie. Warszawa rzadko mówi dziękuję, ale w imieniu jej mieszkańców, chcę powiedzieć wszystkim mieszkańcom Pruszkowa i okolic: bardzo Wam za to dziękujemy.”

1_sierpnia_(21_of_21)[1] 1_sierpnia_(7_of_21)[1] 1_sierpnia_(14_of_21)[1] 1_sierpnia_(10_of_21)[1] 1_sierpnia_(18_of_21)[1] 1_sierpnia_(16_of_21)[1] 1_sierpnia_(20_of_21)[1] 1_sierpnia__(21_of_37)[1] 1_sierpnia__(16_of_37)[1] 1_sierpnia__(20_of_37)[1] 1_sierpnia__(30_of_37)[1] 1_sierpnia__(32_of_37)[1]

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst