Noc Muzeów 2019 „Jednodniowe Muzeum Żbikowa”

Aktualności, Kultura, Pruszków

Muzeum Dulag 121 oraz Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zapraszają na tegoroczną edycję Nocy Muzeów. W sobotę, 18 maja przestrzeń placówki zmieni się w „Jednodniowe Muzeum Żbikowa”, a teren przed siedzibą w kawiarnię historyczno-literacką „Warsztatowa”. W ten specjalny dzień Muzeum będzie czynne od godz. 15:00 do 01:00 w nocy! Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Na specjalnie przygotowanej wspólnie z mieszkańcami wystawie, organizatorzy przedstawią historię najstarszej dzielnicy Pruszkowa. Posiłkując się archiwalnymi fotografiami, dokumentami oraz artefaktami zaprezentowane zostaną dzieje żbikowskich zakładów i przedsiębiorstw, parafii, szkół, organizacji, a także towarzystw. Ukazana będzie również codzienność Żbikowian w ciągu ostatnich dekad. Na wystawie znajdą się nie tylko materiały zebrane przez Muzeum Dulag 121 w ramach projektu Pruskoviana oraz fotografie ze zbiorów Książnicy Pruszkowskiej, która jest partnerem projektu, ale również pamiątki z prywatnych zbiorów mieszkańców Pruszkowa i Żbikowa, którzy zgodzili się na udostępnienie swoich rodzinnych albumów. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać opowieści związanych z udostępnionymi fotografiami.

Wiedzę o historii Żbikowa i Żbikówka uzupełnić będzie można także podczas trzech spacerów historycznych. O godzinie 18:00 spod siedziby przy ul. 3 Maja 8a ruszy spacer po robotniczym Żbikówku, który poprowadzi badaczka historii Pruszkowa dr Agata Gołąb. Zaś o godzinie 20:30 i 23:00, również spod Muzeum, wyruszą dwa nocne spacery po niedostępnych na co dzień zakamarkach terenu dawnych Warsztatów Kolejowych, które jak co roku poprowadzi znawca dziejów Pruszkowa Szymon Kucharski. Spacery potrwają około 2 godzin. Polecamy zabrać wygodne obuwie i butelkę wody!

Po obejrzeniu wystawy organizatorzy zaproszą uczestników na kawę i słodki poczęstunek do kawiarni historyczno-litetrackiej „Warsztatowa”, w której obok ciepłych napojów od godz. 16:00 do 24:00 serwowane będą opowieści o Żbikowie, literatura autorów związanych z dzielnicą oraz rozmowy z pruszkowskimi autorami.

Animatorzy z Muzeum Dulag 121 przygotowali dla najmłodszych odwiedzających i ich rodziców wiele zabaw i atrakcji, przy których spędzą miło czas, ale też dowiedzą się czegoś ciekawego o historii dzielnicy i miasta. Przy Muzeum nie zabraknie również kącika zabaw dla rodzin z dziećmi, który będzie otwarty od godz. 16:00 do 20:00.

Jeśli posiadają Państwo fotografie, dokumenty czy obiekty związane z dziejami Żbikowa, można dostarczyć je w godzinach otwarcia Muzeum lub przynieść je 18 maja na Noc Muzeów. Pracownicy Muzeum mogą zeskanować pamiątki na miejscu, a ich kopie od razu dołączyć do wystawy.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.dulag121.pl.

zbikow-plakat-mniejszy