Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pokaz filmu „Niepodległość” w Muzeum Dulag 121

Aktualności, Kultura, Pruszków

Muzeum Dulag 121 zaprasza na pokaz filmu pt. „Niepodległość” (2018r.), któremu towarzyszyć będzie prelekcja „Budowanie Niepodległej”. Wygłosi ją dr Dariusz Gałaszewski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 9 lutego o godz. 15:00. 

Zrealizowany materiał ukazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej Polski. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film powstał z niepublikowanych materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata. Film opowiada także o walce o granice, m.in.: o Powstaniu Wielkopolskim i Powstaniu Śląskim, wojnie polsko-bolszewickiej kluczowej dla polskiej wolności, plebiscytach oraz zabiegach dyplomatycznych. Jest on ciekawą formą kroniki ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Przedstawia zwyczajne życie, czyli czas codziennej pracy, nauki i rozrywki.

Twórcami filmu są m.in.: Krzysztof Talczewski (scenariusz i reżyseria) oraz Mirosław Bork (scenariusz). Materiał został wyprodukowany przez Telewizję Polsat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MWM Media i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

AN_DULAG 19-02 plakat mały

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst