Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Aktualności, Pruszków

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy Starosta Powiatu Pruszkowskiego i Muzeum Dulag 121 serdecznie zapraszają na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

30 września 2018 r. po raz kolejny ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa” organizowany przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej, przy współpracy z IPN i Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warszawska część Marszu rozpocznie się o godz. 11. przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, a pruszkowska o godz. 14. przy kościele św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego.

Program Obchodów:

 1. Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa – Pruszków
  * WARSZAWA:  X Marsz Niepokonanych
  Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście
  10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
  11.00 Rozpoczęcie X. Marszu Niepokonanych
  13.20  Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane podczas marszu).
  * PRUSZKÓW:  III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
  Trasa Marszu : Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja
  13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
  14.00 Rozpoczęcie III. Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
  Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie  marszu pruszkowskiego i warszawskiego.
 2. Inscenizacja obozowej segregacji
  15.00 – 15.30 – teren dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)
 3. Oficjalne uroczystości
  15.30 – 16.30 Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A)

Po zakończeniu części oficjalnej Obchodów zapraszamy na ciepły posiłek w siedzibie Muzeum Dulag 121

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.

Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc.

marsz-plakat-druk-A3 - mały

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst