Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Trwają rozmowy o lokalizacji Pomnika Niepodległości w Pruszkowie

Aktualności, NGO, Pruszków

Pomnik upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości był tematem rozmowy Starosty Maksyma Gołosia z władzami Pruszkowa i przedstawicielami organizacji pozarządowych. W piątek 16 lutego we wspólnej dyskusji zastanawiano się nad lokalizacją pomnika – i choć propozycje są dwie, to wszyscy zgadzają się, że idea jego budowy jest słuszna.

W spotkaniu wzięli udział Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś oraz Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński z Zastępcami: Andrzejem Kurzelą i Michałem Landowskim. Istotną rolę w dyskusji na temat pomnika odgrywają także organizacje pozarządowe, dlatego na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Strzelców RP i Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. „Jest wola zrealizować ideę budowy pomnika, choć toczą się dyskusje odnośnie jego lokalizacji. Ustaliliśmy, że ta sprawa będzie omawiana podczas Komisji w Urzędzie Miasta, ale wszyscy jesteśmy optymistami co do tego, że pomnik powstanie i godnie uczci 100-lecie Odzyskania Niepodległości” – powiedział po spotkaniu Starosta Maksym Gołoś.

Organizacje pozarządowe zaproponowały lokalizację pomnika na Żbikowie – między ul. Kurca i wiaduktem, natomiast władze miasta preferują lokalizację w Alei Niepodległości w okolicy Starostwa Powiatowego.

Wstępny plan Starostwa zakłada budowę pomnika w ramach Programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Kolumna Niepodległości”, nawiązującego do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. W tym czasie z inicjatywy lokalnych społeczności także powstawały w Polsce pomniki, często w formie kolumn. Ministerstwo ma wesprzeć finansowo podobny projekt z okazji setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Fot.1-IP-01

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst