Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Uroczyste obchody „30 lat Wolności” oraz 20-lecia istnienia powiatów w Polsce

Aktualności, Kultura, Nadarzyn, Pruszków

logo 20-lecie pp

W tym roku obchodzimy rocznicę przełomowych w historii Polski wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. To historyczne wydarzenie było impulsem do wprowadzenia najważniejszych zmian w naszym państwie i zwiększyło znaczenie misji samorządów, a także udziału samorządowców w demokratycznym zarządzaniu państwem oraz wspólnotami lokalnymi. Ten rok jest szczególny jeżeli chodzi o rocznice, ponieważ obchodzimy także 20-lecie istnienia powiatów w Polsce i 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

W związku z tymi wyjątkowymi rocznicami Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Stanisław Dymura Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zapraszają na obchody tych wydarzeń, a tym samym do uczestnictwa w przedsięwzięciach społeczno-kulturalnych organizowanych z tej okazji przez Powiat Pruszkowski:

  • Muzyczny stand-up Czesława Mozila „Spowiedź Emigranta” (2 czerwca, godz. 16:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4),
  • Koncert patriotyczny „Muzyczne Krajobrazy Polski” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej (2 czerwca, godz. 19:00 w parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3),
  • Koncert „Etno Moniuszko” z cyklu „Mazowsze w Koronie” (2 czerwca, godz. 18:00 w parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie, przy ul. Kościelnej 1),
  • Salon Poezji K40 poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu pt. „Pięć sonetów o umieraniu komunizmu” (4 czerwca, godz. 19:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4).

Wydarzenia są współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

***

Jednym z organizowanych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych jest Muzyczny stand-up Czesława Mozila „Spowiedź Emigranta” – przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji, ojczyźnie, a także o codziennym życiu artysty. To połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów, który opowie o Polsce widzianej z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem.

Stand-up odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 16:00 w sali audytoryjnej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Bezpłatne wejściówki będą do pobrania od wtorku, 28 maja od godz. 08:30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30, pok. nr 403 (piętro IV, wejście C).

Mozil

***

W ramach obchodów Powiat Pruszkowski organizuje koncert patriotyczny pn. „Muzyczne Krajobrazy Polski” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka z udziałem solistów: Wojciecha Gierlacha – bas, Marii Lewickiej – flet,    Grzegorza Wołczańskiego – klarnet, Piotra Lisa – obój oraz Danuty Kojro-Pawulskiej – fortepian. W repertuarze znajdą się dzieła dwóch polskich wielkich kompozytorów z różnych epok: Stanisława Moniuszki („ojca polskiej opery narodowej”) i Wojciecha Kilara („ojca polskiej muzyki filmowej”). Uczestnicy koncertu usłyszą największe arcydzieła tych kompozytorów m. in.: mazury z oper „Straszny dwór” i „Halka”, polonezy z opery ”Hrabina” i z filmu „Pan Tadeusz”, najbardziej znane pieśni tj. „Znasz-li ten kraj”, „Stary kapral”  oraz arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”.

Dopełnieniem koncertu będzie znakomita muzyka filmowa z „Ziemi obiecanej”, „Pianisty”, „Rodziny Połanieckich”, „Janosika”, „Pana Wołodyjowskiego”, czy jednej z najpiękniejszych kompozycji napisanej do filmu Krzysztofa Zanussiego o św. Janie Pawle II – „Z dalekiego kraju”.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3. Wstęp wolny.

koncert św. Józef

***

Powiat Pruszkowski zachęca do udziału w wyjątkowym koncercie organizowanym we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury oraz parafią pw. św. Klemensa w Nadarzynie. Będzie to trzeci wieczór z cyklu „Mazowsze w Koronie” pt. „Etno Moniuszko”.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w koncercie i podziwiania niezwykłego talentu artystów, m.in. Marii Pomianowskiej grającej na staropolskich i azjatyckich fidelach kolanowych, która jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Komponuje i koncertuje na całym świecie z cenionymi artystami oraz tworzy unikatowe programy z muzykami z całego świata, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Hubert Giziewski zagra tym razem na akordeonie. Wykonał dziesiątki koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i centrach artystycznych w Polsce. Koncertuje również na włoskim instrumencie „Pigini Super Bajan Sirius”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 18:00 w parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie, przy ul. Kościelnej 1. Wstęp wolny.

plakat_mazowsze w koronie_2018_sokołów0001 (1)0002

***

Czym byłoby „30 lat Wolności” bez nut patriotyzmu zawartych w twórczości Jacka Kaczmarskiego? Podczas Salonu Poezji K40 poświęconego twórczości polskiego Barda zostaną zaprezentowane utwory nawiązujące do przemian ustrojowych i politycznych w Polsce w okresie od upadku komunizmu do wstąpienia do Unii Europejskiej. Wiersze Jacka Kaczmarskiego przeczyta Wiktor Zborowski, a Jego pieśni usłyszymy w wykonaniu Jana Jangi Tomaszewskiego oraz Katarzyny Łochowskiej. Kultowe „Mury” w oryginalnej wersji językowej zaprezentuje Anna Iberszer. Przy fortepianie akompaniował będzie Marcin Mazurek.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 4 czerwca o godz. 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Bezpłatne wejściówki będą do pobrania od czwartku, 30 maja od godz. 08:30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30, pok. nr 403 (piętro IV, wejście C).

Salon-Poezji-Jacek-Kaczmarski

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst