Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności, Brwinów, Kultura, Michałowice, Nadarzyn, Piastów, Pruszków, Raszyn

W czwartek, 1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie gminy z terenu Powiatu Pruszkowskiego uczczą pamięć Powstańców Warszawskich i tragicznie zmarłej ludności cywilnej Warszawy.

Gmina Brwinów
Początek uroczystości zaplanowano przy pomniku Armii Krajowej na Rynku (1 sierpnia o godz. 17:00). Uczestnicy wspólnie odśpiewają powstańcze piosenki. O godz. 18:00 w kościele pw. św. Floriana zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych. Kolejną częścią obchodów będzie wspólne oglądanie filmu w reżyserii Marka Widarskiego, który przedstawia relacje lekarzy, sanitariuszek i rannych w Powstaniu. Stowarzyszenie Projekt Brwinów zaprasza na godz. 20:00 na polankę za placami zabaw.

Gmina Michałowice
Towarzystwo Komorowianie zaprasza mieszkańców Gminy Michałowice na uroczysty koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wystąpi Marcin Maroszek Trio. Wydarzenie odbędzie się 31 lipca, o godz. 19:00 na skwerze ks. T. Kozłowskiego (przy kościele w Komorowie). Kolejną formą uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w gminie Michałowice, zaplanowaną tym razem na 2 sierpnia, na godz. 18:00 będzie msza św. za Ojczyznę w kościele NNMP w Komorowie, modlitwa i złożenie kwiatów w Miejscu Pamięci na Zieleńcu w Komorowie przy ul. Kotońskiego. Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Kulturalny Komorów.

Gmina Nadarzyn
Mieszkańcy gminy Nadarzyn uczczą pamięć Powstańców Warszawskich uroczystym apelem i minutą ciszy. Zainteresowanych zapraszamy 1 sierpnia na godz. 17:00 na pl. Poniatowskiego. Godzinę później odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Klemensa.

Gmina Piastów
Na czwartek, na godz. 17:00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod murem pamięci na terenie Szkoły Podstawowej nr 3, natomiast o godz. 18:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele Chrystusa Króla Wszechświata. Po nabożeństwie nastąpi wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i projekcja filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”.

Gmina Pruszków
Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie 1 sierpnia o godzinie „W”, czyli o 17:00 przy ul. Waryńskiego 1, przy tablicy poświęconej pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zamordowanym w czasie II wojny światowej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Na wydarzenie zapraszają Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski oraz Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa.

Kolejna część obchodów odbędzie się tego samego dnia o godz. 18:30 na terenie parku Kościuszki, przy scenie plenerowej Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie. Serdecznie zapraszamy na koncert Orkiestry Dętej Pruszkowianka, z którą zaśpiewamy (nie)zakazane piosenki. W programie m.in.: „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”.

Gmina Raszyn
Rocznica wybuchu Powstania upamiętniona zostanie w czwartek, 1 sierpnia poprzez zapalenie zniczy i odśpiewanie piosenek powstańczych. Zapraszamy na godz. 20:00 na Plac Powstańców Warszawy 1944 roku.

Zatrzymaj się! Pamiętaj!

a

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst