Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Urodziny Krzysztofa Komedy – czyli "JAZZ W MAZOWSZU"

Kultura

Urodziny Krzysztofa Komedy – czyli „JAZZ W MAZOWSZU”
W tym roku, już po raz piąty, mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego uczestniczyli w największym wydarzeniu muzycznym na naszym terenie. Na ten wyjątkowy wieczór, 18 września, do siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, tłumnie przybyli miłośnicy muzyki jazzowej.

Koncert w całości poświęcony był pamięci wybitnego pianisty i kompozytora jazzowego, Krzysztofa Komedy, w 80–tą rocznicę jego urodzin. Imprezę brawurowo poprowadził inicjator całego przedsięwzięcia, znany rzeźbiarz i największy fan jazzu w Otrębusach, Adam Fedorowicz. Miłym akcentem na początku uroczystości było uhonorowanie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego wyjątkowym medalem przyznawanym osobom wspierającym i angażującym się w imprezy jazzowe na Mazowszu, a przede wszystkim w imprezę „Jazz w Mazowszu”. Medal „Jazzowe Słońce” w imieniu Starosty Elżbiety Smolińskiej odebrała Magdalena Kreter – Bartkiewicz Naczelnik Biura Zarządu Powiatu.

W pierwszej części koncertu, na scenie wystąpiło Tubis Trio. Zespół Macieja Tubisa, pianisty jazzowego, laureata wielu nagród dla pianistów, a także wykładowcy improwizacji jazzowej w Łódzkiej Akademii Muzycznej oraz na wydziale jazzu w ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi, oraz Marcina Lamcha – kontrabas i Przemysława Pacana – perkusja ujął wszystkich ciekawymi i niekonwencjonalnymi wykonaniami utworów Krzysztofa Komedy. W repertuarze zespołu nie zabrakło, także ich własnych kompozycji. Na bis zagrali znany utwór Krzysztofa Komedy „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i Pięść”.

W przerwie między pierwszą a druga częścią, licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu, uczestniczyli w wernisażu, na którym podziwiać mogli prace nestora fotografii jazzowej, Marka Karewicza – 22 fotogramy o Komedzie, a także dwóch fotografików młodszego pokolenia – Jana Bebla i Tomasza Jakobielskiego. Obejrzeć można było również twórczość rzeźbiarza Adama Fedorowicza i, jak na prawdziwe urodziny przystało, zjeść kawałek wyśmienitego tortu.

W drugiej części koncertu scena należała do zespołu Contemporary Noise Septet.

Zespół założony został przez braci Kapsa. Jego członkowie sami określają swoją muzykę, jako połączenie jazzu, muzyki filmowej oraz improwizacji. Zespół wystąpił w składzie:
Bartek Kapsa – perkusja, Kuba Kapsa – pianino, Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, Wojciech Jachna – trąbka, Kamil Pater – gitara, Patryk Węcławek – bas. Oglądając ich występ okazało się, że jazz w ich wykonaniu to przede wszystkim niczym nieokiełznana wielka dawka wyobraźni i niesamowitej energii. W fenomenalny sposób wykonali utwór Krzysztofa Komedy pt. „Po katastrofie”.

Publiczność długo oklaskiwała artystów. Oni sami przyznali, że niespodziewali się aż tak gorącego przyjęcia.

W tym dniu swoją premierę miało logo imprezy, którego autorami są Adam Fedorowicz i Tomasz Jakobielski. Organizatorzy zapowiedzieli fanom jazzu, że w przyszłym roku impreza urośnie do rangi festiwalu, na który już dziś zapraszają.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst