Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Powiat Pruszkowski na dożynkach wojewódzkich w Wyszkowie

Kultura

Tegoroczne Dożynki Województwa Mazowieckiego były połączone z dożynkami Diecezji Łomżyńskiej i odbyły się w niedzielę 11 września w Wyszkowie. Na uroczystości przybyło ponad 130 delegacji wieńcowych, które reprezentowały parafie, dekanaty, gminy i powiaty z terenu całego województwa. Na zaproszenie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego do wzięcia udziału w tym doniosłym wydarzeniu, odpowiedziała grupa 30 rolników, którzy godnie reprezentowali Powiat Pruszkowski.

Od kilku lat rolnicy z terenu naszego powiatu uczestniczą w tym najpiękniejszym na Mazowszu rolniczym święcie. Tegorocznej delegacji przewodniczyła Aldona Górniak, rolniczka z Gminy Brwinów, prowadząca gospodarstwo o powierzchni 15 hektarów. Pani Aldona jest także Sołtysem Wsi Czubin, Radną Gminy Brwinów oraz członkiem Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej. Starościną została Alina Czarnecka, prowadząca wspólnie z mężem Jerzym, w Krakowianach, gmina Nadarzyn, gospodarstwo rolne o powierzchni 10,70 ha. Uprawiają pszenicę, jęczmień, pszenżyto, owies. Gospodarstwo Państwa Czarneckich jest typowym gospodarstwem rodzinnym. Głównym zainteresowaniem Pani Aliny jest wicie wieńców dożynkowych. Robi to z ogromną pasją, podtrzymując polską tradycję. W tym roku wieniec dożynkowy wykonany przez Panią Czarnecką zdobył pierwsze miejsce na dożynkach powiatowych w Pruszkowie, i dlatego reprezentował Powiat Pruszkowski w konkursie wieńców na dożynkach wojewódzkich. Funkcję starosty dożynkowego pełnił Pan Waldemar Gajewski, który prowadzi gospodarstwo rolne o kierunku produkcja roślinna w Falentach Nowych, gmina Raszyn. Angażuje się w pracę na rzecz rolników całego powiatu. Jest między innymi Przewodniczącym Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Delegacja reprezentująca nasz Powiat wyróżniała się w korowodzie dożynkowym. Żółte koszulki, powiewające flagi Powiatu, bukiety z balonów oraz kosze z pieczywem wypieczonym przez Piekarnię Cukiernię AK z Otrębus wzbudziły ogólny zachwyt wśród licznie zgromadzonych mieszkańców Wyszkowa i innych delegacji wieńcowych.

Dziękczynną Mszę świętą celebrował Jego Ekscelencja Stanisław Stefanek Biskup Łomżyński. Uroczystość odbyła się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyszkowie. Artystyczną atrakcją dożynek były licznie zgromadzone stoiska oraz występy artystyczne, w tym między innymi występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz koncert grupy „Golec Orkiestra”. Imprezę poprowadził Maciej Orłoś.
Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski składa serdeczne podziękowania wszystkim rolnikom, którzy wzięli udział w wojewódzkim święcie plonów. Szczególne podziękowania skierowane są do najmłodszej uczestniczki naszej delegacji Klaudii Wielgus, która z wielkim zaangażowaniem częstowała mieszkańców Wyszkowa pieczywem dożynkowym.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst