Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

"Powrót Posła" w Młodzieżowym Domu Kultury

Kultura

Jak interpretacja szkolnej lektury może porwać, zachwycić i wywołać refleksję przekonała się publiczność premierowego spektaklu „Powrót posła” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. W sobotę, 9 kwietnia młodzi aktorzy-amatorzy wystąpili w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Kościuszki 41.

To już niemal tradycja, że młodzież z grupy teatralnej działającej w LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie, którego organem prowadzącym jest Powiat Pruszkowski, stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Dwa lata temu przygotowała spektakl „Antygona” na podstawie dramatu Sofoklesa w reżyserii Małgorzaty Pachulskiej i Anny Szumacher. Zaprezentowała się na Powiatowym Przeglądzie Przedstawień Szkolnych i Przedszkolnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie. Rok temu wystawiła spektakl „Uczone białogłowy” na podstawie komedii Moliera w reżyserii Gerarda Położyńskiego. Obejrzało go ok. 1000 osób, ponieważ prezentowany był nie tylko w Pruszkowie, ale i w szkołach w Grodzisku Mazowieckim i w Warszawie.

Do sobotniej premiery spektaklu „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza młodzież ze szkolnego koła teatralnego przygotowywała się przez ostatni rok. Pracowali w soboty i podczas ferii zimowych, a razem z nimi Anna Szumacher i Małgorzata Pachulska, reżyserki spektaklu. Jako opiekunki, dużą rolę przywiązują do budowania własnej wartości u młodzieży oraz szacunku dla siebie i innych. Ich zdaniem, sukcesem koła teatralnego jest to, że młodzi ludzie chcą w nim pracować i mierzyć się z trudną i dobrą literaturą.

Gdy wystawiany spektakl dobiegł końca, widownia zebrana na sali MDK w Pruszkowie nagrodziła młodych aktorów salwą braw. Wśród obecnych gości była Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski, która podziękowała młodym amatorom sztuki aktorskiej. – Jestem ogromnie wzruszona tym, co zobaczyłam. Pragnę wam podziękować za profesjonalizm, jaki przedstawiliście. Życzę wam wszystkiego dobrego – mówiła starosta do grupy artystów, czyli Philipa Reida grającego Starostę Gadulskiego, Magdaleny Bajorek – Starościny, Pauliny Markowicz – Podkomorzyny, Rafała Polita – Podkomorzego, Katarzyny Mańkowskiej – grającej Teresę, Tomasza Krzywika – Walerego, Aleksandra Gronka – Szarmanckiego, Wiktorii Baranowskiej – Agatki, Piotra Koja – Jakuba i Kamila Guzaka – grającego Kozaka.

Osoby, które nie mogły przybyć na sobotnią premierę spektaklu „Powrót Posła”, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie Danuta Parys zaprasza 14 kwietnia na godz. 13.00 do Pałacyku Sokoła przy ul. Kościuszki 41.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst