Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Powiat Pruszkowski spełnia marzenia

Kultura

Od 19 do 26 grudnia Powiat Pruszkowski gościł pięcioosobową grupę Polaków mieszkających na Ukrainie. Zaproszenie jest wynikiem współpracy podjętej przez Elżbietę Smolińską Starostę Pruszkowskiego z Konsulatem Generalnym RP w Sewastopolu na Ukrainie.

Konsul Wiesław Mazur zwracając się z prośbą o przyjęcie na czas Świąt Bożego Narodzenia Polaków działających w organizacjach polonijnych na Ukrainie podkreślił, że gościna będzie spełnieniem marzeń o spędzeniu świątecznego czasu w polskich domach, w cieple polskiej świątecznej tradycji. W organizację pobytu włączyli się radni Powiatu Pruszkowskiego Pani Maria Makowska i Pan Lechosław Dowgwiłłowicz, którzy podjęli gości we własnych domach.

W dniu przyjazdu Warszawa powitała przedstawicieli Polonii Ukraińskiej siarczystym mrozem, który nie ustępował przez 8 dni pobytu. Pomimo tak dużej różnicy klimatycznej (na Krymie panuje klimat łagodny z temperaturami powyżej zera, zimą około zera) nasi goście wykorzystywali każdy dzień na zwiedzanie i spotkania z mieszkańcami powiatu, z którymi zapewne nawiążą wieloletnie znajomości. Program wizyty został przygotowany w sposób umożliwiający poznanie jak najwięcej ciekawych miejsc, o których warto będzie opowiadać po powrocie.

Po dwóch dniach podróży, bezpośrednio z Dworca Warszawa Centralna goście spotkali się z Elżbietą Smolińską Starostą Pruszkowskim i pozostałymi Członkami Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. Po części oficjalnej, podczas której zaprezentowano zasady funkcjonowania powiatu, miłym akcentem była rozmowa o życiu i funkcjonowaniu polonii ukraińskiej. Dziś na Krymie jest około 4 tysięcy Polaków, którzy żyją prawie dwa tysiące kilometrów od ojczyzny, dla których Polska jest krajem przodków. Konsulat Generalny RP w Sewastopolu zarejestrował 8 organizacji polonijnych, które działają na rzecz pielęgnowania polskiej tradycji i kultury na tym terenie.

Swój udział w podtrzymywaniu polskości na Ukrainie ma także Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, której uczniowie prowadzą ożywioną współpracę z dziećmi z Ogólnokształcącej Szkoły Średniej Nr 5 w Zdołbunowie. Coroczna wymiana młodzieży to ważna płaszczyzna rozwijająca kompetencje kulturowe uczestników spotkań. O szczegółach tej ważnej działalności gościom z okręgu sewastopolskiego opowiedziała Dyrektor Wanda Kurek, nauczyciele i uczniowie.

Gości interesowało dosłownie wszystko: muzea, zabytki, miejsca pamięci i codzienne życie Polaków. Jak się okazało, podczas tej kilkudniowej wizyty nie sposób było odwiedzić i zaprezentować wszystkie miejsca. Siedziba Powiatowej Straży Pożarnej, Międzyszkolny Ośrodek Sportu na ul. Gomulińskiego w Pruszkowie, muzea: Dulag 121, im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, siedziba Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” to miejsca, w których ich gospodarze nie szczędzili starań, aby pokazać i opowiedzieć jak najwięcej, a które w odbiorze naszych gości budziły wiele wzruszeń i radości. Znalazł się również czas na chwilę słodkości w brwinowskiej cukierni Grażyny Jarzyny, która osobiście doglądała poczęstunku. Na tej trasie oprócz eksponatów, wspomnień i opowieści wielką atrakcją był eksponowany w Muzeum Motoryzacji czołg Rudy 102, przy którym zdjęcie – zdaniem naszych gości – będzie jednym z najbardziej podziwianych trofeów z podróży.

Jeden dzień pobytu poświęcony był Warszawie. Przygotowana trasa zwiedzania nie pozwalała na chwilę oddechu. Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, Stadion Narodowy, katedra św. Floriana Męczennika na Pradze Północ, szopka w kościele przy ul. Solidarności, Plac Grzybowski, Plac Zbawiciela, spacer po warszawskich Łazienkach, Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa serce Fryderyka Chopina. O zmroku Warszawa przyjęła, grupę spacerującą po Krakowskim Przedmieściu i Rynku Nowego Miasta, świąteczną i bajkową iluminacją ulic i budynków.

W wigilijny poranek odwiedzono Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Szpital Powiatowy w Pruszkowie.

Wigilijny wieczór i dwa świąteczne dni były czasem spędzonym w rodzinach Pani Marii Makowskiej i Lechosława Dowgwiłłowicza. W napiętym harmonogramie wizyty znalazł się również czas na podsumowanie i podziękowania.

Podczas spotkania z Elżbietą Smolińską Starostą Pruszkowskim jeden z uczestników – Wiktor Szymański powiedział „Brakuje mi i moim kolegom słów, żeby podziękować, za wszystko to, co otrzymujemy od Państwa na każdym kroku, to są najpiękniejsze chwile naszego życia.” Jego koleżanka Natalia Potapowa dodała „Dla nas to okazja poznania wspaniałych ludzi i pięknych miejsc oraz możliwość spędzenia tradycyjnych świąt w polskich rodzinach. Były to dla nas niezwykłe chwile, które pozostaną w naszych sercach na długie lata. Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pani Starosto.”
To ważne dla Powiatu Pruszkowskiego, że swoim działaniem mógł wpisać się nie tylko w szeroki program promocji Polski, ale przede wszystkim w podtrzymywanie więzi z Polakami mieszkającymi za wschodnią granicą oraz pielęgnowanie w tym środowisku polskiej historii, kultury i tradycji.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst