Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Świętowanie 94. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Muzeum Dulag 121

Kultura

W przeddzień Święta Niepodległości, w sobotę 10 listopada odbyło się uroczyste spotkanie w Muzeum Dulag 121. Licznie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu pieśni niepodległościowych oraz okolicznościowej prelekcji.

Wieczór muzyczno-historyczny rozpoczęła Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121 witając zebranych gości. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski w swoim wystąpieniu przypomniała tradycję obchodów Święta Niepodległości, podkreślając, jak ważne jest upamiętnianie wydarzeń historycznych i przekazywanie tradycji narodowej kolejnym pokoleniom.

W pierwszej części spotkania odbył się koncert „Polska Pieśń Niepodległościowa” zrealizowany przez kwintet Ars Polonia oraz solistów: Marię Romejko – sopran i Feliksa Gałeckiego – baryton liryczny. W uroczystej, podniosłej atmosferze wykonano 17 utworów. które towarzyszyły wydarzeniom niepodległościowym z różnych okresów historycznych – od poloneza Pożegnanie Ojczyzny Michała Ogińskiego do pieśni Żeby Polska Włodzimierza Korcza.

W kolejnej części wieczoru prof. Jacek Przygodzki wygłosił odczyt pt.„Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 r. – legionowi emisariusze oraz nastroje i działania społeczne – na podstawie rodzinnego archiwum”. Profesor przedstawił bardzo ciekawe materiały pochodzące z pamiętników pisanych przez jego matkę i babkę, które dotyczyły wydarzeń z 1918 roku.
Spotkanie w Muzeum Dulag 121 zgromadziło liczną publiczność, wśród której było wiele młodych osób. Radosne obchody Święta Niepodległości stały się okazją do budowania patriotyzmu i zwiększania świadomości historycznej wśród mieszkańców powiatu.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst