Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Radosne obchody Święta Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim

Kultura

W niedzielę 11 listopada cała Polska świętowała 94 rocznicę odzyskania niepodległości. Powiat Pruszkowski przygotował w tym roku bardzo bogaty, bo aż dwudniowy program obchodów.

Można było wziąć udział w mszy świętej w intencji ojczyzny, pójść na pierwszy raz zorganizowaną przez Powiat paradę niepodległości, przyjść do muzeum Dulag 121 na wieczór muzyczno-historyczny, wysłuchać wykładu nt. odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz złożyć kwiaty i okolicznościowe wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej w Pruszkowie. Na zakończenie obchodów każdy mógł wspólnie z wybitnymi aktorami sceny polskiej wsłuchać się we fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego czytane w ramach Patriotycznego Salonu Poezji oraz obejrzeć koncert zespołu Mai Olenderek.

Mieszkańcy chętnie skorzystali z propozycji przygotowanych przez Powiat Pruszkowski. 11 listopada w uroczystej Mszy św. w kościele św. Kazimierza uczestniczyło prawie 800 osób w tym przedstawiciele władz powiatu i miasta, poczty sztandarowe, delegacje organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, urzędów i instytucji, służb mundurowych, harcerze pruszkowskich szkół i licznie przybyli mieszkańcy z terenu Powiatu Pruszkowskiego.

W przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy św., Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski powiedziała:
„Dzisiaj wiemy, że wiara w to, że przelana krew żołnierzy Piłsudskiego przyniesie Niepodległość – nie była snem ani marzeniem – nasz kraj po 123 latach niewoli, naprawdę wrócił na mapę Europy jako suwerenne, odrodzone i niezależne państwo. Dlatego cieszmy się z wolności, ale dziś przede wszystkim składajmy hołd tym, którzy walczyli i ginęli z myślą o wspólnym domu – Niepodległej Polsce.”

Z kościoła św. Kazimierza uczestnicy uroczystości tłumnie przemaszerowali ulicami, Pruszkowa na Żbików. W pierwszej paradzie niepodległości wzięli udział harcerze, kombatanci, delegacje pruszkowskich organizacji pozarządowych, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji, urzędów oraz mieszkańcy powiatu. Ulicami przejechały pojazdy konne i kołowe z okresu międzywojennego symbolizujące siły lądowe oraz ułani na koniach. Wszystko to było swojego rodzaju przypomnieniem dnia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po zakończeniu parady, odegrano hymn narodowy i delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej.

Jak co roku, tego dnia, o godz. 17.00 – mieszkańcy tłumnie przybyli do Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie, aby wziąć udział w Patriotycznym Salonie Poezji. W tym roku fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego przeczytali znani i wybitni aktorzy sceny polskiej: Daniel Olbrychski, Magdalena Warzecha i Łukasz Nowicki. Spektakl dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu Mai Olenderek. Widzowie podziękowali artystom za to niesamowite przeżycie artystyczne burzą oklasków.

O godz.19.00, w tym samym miejscu, odbył się koncert zespołu „Maja Olenderek Ensamble” – którego założycielka pochodzi z terenu naszego Powiatu. Wszyscy, którzy zostali aby obejrzeć występ młodej bo niespełna 25 letnia artystki na pewno nie żałowali. Niesamowite brzmienie ocierające się o różne gatunki muzyczne – od nostalgicznych ballad, przez delikatny bardzo kobiecy blues, po utwory o melodyce flamenco, połączone często z prostymi tekstami przypadły do gustu zgromadzonym na sali mieszkańcom. „To była prawdziwa uczta duchowa powiedziała jedna z uczestniczek koncertu, warto było dzisiaj przyjść i usłyszeć tę wspaniałą dziewczynę.”

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski dziękuje bardzo wszystkim mieszkańcom powiatu i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w obchodach 94 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zapraszamy do galerii foto.

List od Jadwigi Zakrzewskiej Posła na Sejm RP:
Strona 1
Strona 2

List od Marka Tramś Starosty Polkowickiego

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst