Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

VIII Dożynki Powiatowe

Kultura

W niedzielę 26 sierpnia, od wczesnoporannych godzin, organizatorzy VIII Dożynek Powiatowych z niepokojem patrzyli na niebo. Strugi deszczu, lejące się z czarno-ołowianego nieba, nie zapowiadały nic dobrego. A jednak, w chwili formowania korowodu dożynkowego deszcz przestał padać, a tłumy gości w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym bawiły się do późnych godzin wieczornych. Pogoda i mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego nie zawiedli.

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Pruszkowskiego spotkali się na dożynkowym festynie. Wśród honorowych gości nie zabrakło przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP Michała Szweycera, posłów, przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego i władz samorządów gminnych.

Gospodynią i głównym organizatorem obchodów Święta Plonów była Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski.

Podobnie jak w ubiegłym roku, uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej. Mszę św. celebrowali ks. Andrzej Perdzyński Dziekan Dekanatu Pruszkowskiego, Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Komorowie, wraz z ks. Marianem Mikołajczakiem Proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Pruszkowie, ks. Józefem Podstawką rezydentem tej Parafii, ks. Andrzejem Wieczorkiem Proboszczem Parafii Św. Klemensa w Nadarzynie oraz wikarym Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP ks. Andrzejem Kosem. Po poświęceniu chleba i wieńców dożynkowych wykonanych przez rolników z terenu Powiatu, barwny korowód dożynkowy wyruszył do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W asyście zgromadzonych mieszkańców, orkiestry „Moderato”, rolników i samorządowców, bryczki z pięknymi wieńcami przejechały ulicami Helenowską, Plantową i Powstańców do ul. Gomulińskiego.

Część oficjalną uroczystości dożynkowych otworzyła Starosta Pruszkowski Elżbieta Smolińska która, dziękując za tegoroczne plony, powiedziała: „Wiem, że nie było łatwo w tym roku, w wielu gminach pracowały komisje szacujące straty, ale udało się, bo jesteście tu dzisiaj z nami. Tym bardziej dziękuję Wam za trud i za to, że na nasze stoły codziennie trafia polski chleb”.

Jak co roku wiele emocji wzbudził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku ocenie Komisji Konkursowej poddanych zostało aż 12 wieńców. Laur zwycięzcy otrzymał wieniec przygotowany przez mieszkańców Gminy Brwinów. Drugie i trzecie miejsce zdobyli przedstawiciele wsi Parole z Gminy Nadarzyn za wieńce wykonane przez Radę Sołecką oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Czwarte miejsce przypadło reprezentantom Gminy Michałowice.
Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski przyznała wyróżnienia i tytuł zasłużonego rolnika: Państwu Elżbiecie i Maciejowi Jabłońskim z Rozalina, Starostom tegorocznych dożynek, Państwu Teresie i Bogdanowi Osińskim z Ruśca, Pani Monice Orłowskiej z Brwinowa oraz Panu Andrzejowi Baranowskiemu Sołtysowi Owczarni. Część artystyczną rozpoczął koncert Orkiestry Miejskiej „Moderato” z Warki. Naprawdę warto było posłuchać jak młodzież oczarowała swoimi umiejętnościami artystycznymi licznie zgromadzoną publiczność. Wielokrotne bisy świadczą, że ci młodzi artyści pozostaną na długo w pamięci i sercach mieszkańców powiatu. Kolejny występ – znanego i lubianego – Zespołu Kumy również nie zawiódł oczekiwań.

Organizatorzy zapewnili wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci. Teren na boisku MOS wypełniony był zabawami, konkursami i pokazami. Zajęcia dla najmłodszych mieszkańców Powiatu prowadziły: Młodzieżowy Dom Kultury oraz Muzeum Dulag 121. Niewątpliwie najwspanialszą niespodzianką dla najmłodszych był występ Majki Jeżowskiej, która nawiązała znakomity kontakt z publicznością nie tylko w wieku szkolnym i przedszkolnym. Również wielu dorosłych nuciło przeboje artystki.

Czas niedzielnego relaksu upływał szybko. Kilkadziesiąt stoisk handlowych kusiło smakołykami tradycyjnej kuchni, wyrobami rękodzieła ludowego i artystycznego. Przez cały dzień wielu gości odwiedziło Miasteczko Organizacji Pozarządowych, w którym swoje miejsce znalazły Powiatowy Urząd Pracy i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Ze sceny dobiegały dowcipne zapowiedzi prowadzących Katarzyny Pakosińskiej i Ryszarda Rembiszewskiego anonsujących występy kolejnych artystów.

Kwartet „Szafa Gra” został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Brawurowe wykonania światowych przebojów z lat 60, 70, 80 i 90, ociepliły nie tylko dusze widzów, ale również poprawiły kondycję fizyczną zebranych pod sceną. Któż z nas chociażby nie przytupnie kilka razy w takt takich melodii jak Dwudziestolatki, Ktoś mnie pokochał czy Waterloo. Ciekawe i oryginalne stroje członków grupy również nagradzane były brawami.

Na tegorocznych VIII Dożynkach Powiatowych gwiazdą wieczoru był zespół Skaldowie. Koncert był prawdziwą ucztą dla melomanów. Z pełnym szacunkiem dla grupy funkcjonującej na rynku muzycznym od kilkudziesięciu lat, trzeba podkreślić, że dobra kondycja członków zespołu i nieustająco czyste brzmienie wokalne mogą budzić podziw.
Tegoroczne dożynki już za nami. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć na najbliższy rok rolnikom Powiatu Pruszkowskiego dobrej pogody na wszystkie nadchodzące pory roku, która zapewni obfite zbiory w roku 2013, a mieszkańcom tym, którzy spędzili tę niedzielę w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Pruszkowie przy ul. Gomulinskiego, ciepłych i radosnych wspomnień.

Do zobaczenia za rok.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst