Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

WARSZTATY: "Jak to się robi na jazzowo" Otrębusy 15-16 września 2012

Kultura

Zbliża się kolejna, szósta edycja Jesieni Jazzowej w Mazowszu. W tym roku program dwudniowego festiwalu poszerzony został o warsztaty jazzowe, na które zaprasza dzieci i młodzież z terenu całego Powiatu Pruszkowskiego Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Adam Fedorowicz pomysłodawca „Jazzu w Mazowszu”.

Warsztaty odbędą się 15 września w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach przy ul. Świerkowej 2. Mają one za zadanie przybliżyć podstawy muzyki jazzowej i zainteresować młodzież tą intrygującą, ale nie łatwą i kierującą się specyficznymi prawami, dziedziną muzyki.

Warsztaty kierowane są głównie do młodzieży, ale tak naprawdę wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Liczy się przede wszystkim chęć aktywnego uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Zwieńczeniem całodniowych zajęć będzie wspólny występ z wybranymi uczestnikami warsztatów razem z jedenastoosobowym zespołem JAZZ CITY CHOIR i gwiazdą wieczoru Grzegorzem Karnasem. Program warsztatów skonstruowano tak, aby zobrazować rolę instrumentów z podstawowego składu zespołu jazzowego. Prowadzącym zależy, aby uczestnikom spotkania umożliwić dotknięcie praktyki „jazzowego” wykonywania muzyki, ale też pozwolić poczuć atmosferę koncertu jazzowego. Dlatego warsztaty będą nauką podstaw grania jazzu, a jednocześnie kolejnymi etapami przygotowywania do koncertu – wspólnego występu uczestników warsztatów wraz z prowadzącymi (muzykami zawodowymi o dużym doświadczeniu) w Koncercie Finałowym.

Uczestnictwo w warsztatach jest nieodpłatne, wymagane są jedynie zapisy na zajęcia. Zgłoszenia przyjmowane są przez – Gminny Ośrodek Kultury OKej, ul.Wilsona2, Brwinów, Anna Sobczak tel.22 729 34 15 wew. 21 i Adam Fedorowicz tel. kom. 605 465 426., lub e-mailowo na adres: ok@ok.brwinow.pl

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!!

PROGRAM:

„Fortepian – jego rola, jako instrumentu w sekcji rytmicznej i jako inst.. solowego w zespole jazzowym”- prowadzący Rafał Stępień
09:00 – 10:30 I Grupa
10:45 – 12:15 II Grupa
„Rytm – podstawa muzyki jazzowej” prowadzący Krzysztof Gradziuk
09:00 – 10:30 II Grupa
10:45 – 12:15 I Grupa
———————————————————
12:15-13:15 przerwa (czas na posiłek)
———————————————————
„Jak śpiewać jazz?” prowadzący: Anna Gadt
13:15 – 15:45 (Grupa I i II)
———————————————————–
16:00 – 18:30 próba akustyczna
(Uczestnicy warsztatów z prowadzącymi, Grzegorz Karnas z zespołem, Jazz City Choir)
——————————————————————

18:30 – 19:00 wpuszczamy widownię
19:00 – 21:30 KONCERT FINAŁOWY:
– występ uczestników warsztatów (jeden utwór) z prowadzącymi
– występ GRZEGORZA KARNASA
– występ JAZZ CITY CHOIR (z udziałem Grzegorza Karnasa)

PROWADZĄCY WARSZTATY:

„Rytm – podstawa muzyki jazzowej”- prowadzący Krzysztof Gradziuk
Krzysztof Gradziuk – Absolwent, (obecnie wykładowca) Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji Adama Buczka. W roku 2003 otrzymał semestralne stypendium Hohschule fur Musik und Theater w Lipsku (Niemcy), a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA)w klasie Johna Riley i Steve’a Davisa. W 2004r. został również wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Członek RGG TRIO (Raminiak – Garbowski – Gradziuk).
• I nagroda na Spotkaniach jazzowych Sieradz 2002
• I nagroda na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2002
• II miejsce oraz Nagroda Publiczności na XXVII Internacionale Festival de Jazz w Getxo (Hiszpania) 2003
• Nagroda „Klucz do Kariery” na festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa” 2003
• Dwie płyty „Scandinavia” i „Straight Story”

——————————————————————

„Fortepian – jego rola, jako instrumentu w sekcji rytmicznej i jako inst.. solowego w zespole jazzowym”- prowadzący Rafał Stępień
Rafał Stępień -absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej, świetny pianista, aranżer oraz kompozytor. Laureat wielu festiwali i konkursów w kraju i za granicą, m.in.: Jazz Juniors 2002 (II miejsce), Gdynia Summer, Jazz Days 2002 (I miejsce), Jazz nad Odrą 2006 (Grand Prix). Dał się poznać, jako kierownik muzyczny oraz aranżer spektaklu „Śpiewając Jazz” w teatrze Bajka w Warszawie. Artyści, z którymi współpracował to m.in.: Lora Szafran, Carmen Moreno, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Aga Zaryan, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias
——————————————————————————————
„Jak śpiewać jazz”- prowadzący: Anna Gadt (Anna Stępniewska) jest wokalistką jazzową młodego pokolenia. Łączy w sobie pasję i szaleństwo, ale także umiłowanie spokoju i ogromny szacunek do słowa. W muzyce, jaką wykonuje Anna Gadt (Ania Stępniewska) odnaleźć można inspirację: Dianne Reeves, Maria Joao, Cassandra Wilson, Shirley Horn.
Od najmłodszych lat związana z muzyką. Początkowo kształcona w kierunku klasycznym- ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu. Wiedza, którą zdobyła okazała się bardzo cenna w późniejszej edukacji jazzowej. W 2006 roku Anna ukończyła z wyróżnieniem prestiżowy i elitarny w Polsce Instytut Jazzu, skąd wywodzi się czołówka muzyków jazzowych kraju. Już, jako studentka była doceniana i nagradzana na wielu konkursach i festiwalach jazzowych, m.in: Jazz nad Odrą (gdzie zdobyła indywidualną nagrodę), Old Jazz Meeting (również nagroda indywidualna), Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, które zaowocowały występem w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W tym czasie równie często występowała na największych festiwalach w kraju m.in: Sopot Top Trendy Festiwal oraz Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu- gdzie towarzyszyła czołowym polskim artystom a także miała okazję koncertować z wybitnymi orkiestrami pod kierunkiem: Adama Sztaby, Krzysztofa Herdzina, Tomka Szymusia. Punktem zwrotnym w działalności wokalistki okazał się wygrany konkurs: Jazz Struggle. Pomimo ogromnej konkurencji wokalistów z całego świata, Anna okazała się najbardziej dojrzałą artystką. Nagroda tym bardziej jest cenna, iż w jury zasiadali Billy Harper, Judy Bady oraz gwiazda polskiej sceny gospel i soul – Mieczysław Szcześniak. Anna zaczęła wiele podróżować i udzielać się artystycznie w projektach zagranicznych m.in w ramach: Blueboat Jazz Festiwal, Saulkrasti Jazz Festiwal. Koncertowała w Lipsku, Kiszyniowie i w Bukareszcie. W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta: Na mojej drodze (4ever Music/Warner). Album został bardzo ciepło przyjęty, także ze względu na teksty Miłosza Wośko, Janusza Onufrowicza oraz Tomasza Wachnowskiego. Płyta zaowocowała nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz wieloma koncertami w kraju. Anna wystąpiła m.in podczas Szczecin Music Fest, otwierając swoim występem koncert Suzanne Vega, a także w ramach warszawskiego festiwalu Jazz Forum „Ci, na których liczymy”. Ania Stępniewska jest laureatką nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych – Zamość 2001, otrzymała również Indywidualna Nagrodę na XXXII Festiwalu Old Jazz Meeting w 2002 roku. Międzynarodowe jury w skład, którego wchodzili muzycy ze Stanów Zjednoczonych: saksofonista Billy Harper i wokalistka Judy Bady oraz reprezentujący Polskę – Miecz Szcześniak, postanowili nagrodzić ją pierwszym miejscem w Międzynarodowych Zmaganiach Wokalistów Jazzowych: Jazz Struggle.

KONCERT FINAŁOWY:

Grzegorz Karnas – jest absolwentem uznawanego w Polsce za prestiżowy Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej. W 1998 Karnas został uhonorowany pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W rok później ukazała się jego debiutancka płyta „Reinkarnasja”, z którą zagrał koncerty w klubach i na głównych polskich i słowackich festiwalach jazzowych. Lato 2004 zaowocowało premierą wyprodukowanej przez muzyka autorskiej płyty „Sny” promocja, której odbyła się w 2005 r. serią występów w Polsce, Czechach i na Słowacji. Rok 2006 przyniósł nową produkcję Karnasa – krążek zatytułowany „Ballady na Koniec Świata” powstały na przestrzeni dwóch lat (2004-05), serię koncertów w Polsce, Rumunii, Niemczech oraz pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie wokalistów jazzowych Young Jazz Singers Competition Brussels w Belgii. W sierpniu 2007 Karnas zdobył uznanie słuchaczy i pierwszą międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji. To przyczyniło się do rozwoju działalności koncertowej jego zespołu w klubach i na festiwalach w Niemczech, Belgii, Francji, Portugalii, Mołdawii, Norwegii, Azerbejdżanie czy Wielkiej Brytanii gdzie w 2009 r. Grzegorz Karnas Vocal Cello Quintet wystąpił na London Jazz Festival. Karnas Jest inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Jazzowego Dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS w Żorach

Jazz City Choir to jedyne w swoim rodzaju zjawisko na europejskiej scenie jazzowej -w skład zespołu wchodzi aż 14 wokalistów. Zespół został założony przez Małgorzatę Korczyńską w październiku 2007 r. W swoich kilkuletnich poszukiwaniach muzycznych wykonywał utwory z różnych gatunków muzyki rozrywkowej, aby wreszcie poświęcić się wyłącznie muzyce jazzowej. W ich repertuarze jazzowym znajdują się głównie – specjalnie zaaranżowane- znane utwory instrumentalne. Pracują pod okiem wokalistki i wykładowczyni wokalistyki jazzowej Anny Gadt. Szczególną atrakcją koncertów Jazz City Choir jest improwizacja – własny utwór tworzony na scenie. Zespół zdobył nagrodę specjalną w kategorii „indywidualność jazzowa” w Konkursie Festiwalu „ Jazz nad Odrą” w 2011 r, otrzymał również specjalną nagrodę STOART-u (Stowarzyszenia Artystów Wykonawców) „za doskonałe wykonanie standardów jazzowych” na Konkursie o „Złotą Tarkę” w 2009.

Dzień drugi festiwalu rozpocznie się mocnym free – funkowym brzmieniem w wykonaniu jedenastoosobowej TRIPHONIX ORCHESTRY pod skrzydłami świetnego muzyka, kompozytora i multiinstrumentalisty Macieja Trifonidisa Bielawskiego.
Druga odsłona tego dnia to występ zespołu HERA, powstałego z inicjatywy Wacława Zimpla klarnecisty i kompozytora jazzowego, który w swoich kompozycjach nawiązuje do tradycyjnej muzyki sakralnej i folkloru różnych kultur.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu będzie wernisaż wystawy rzeźbiarza i malarza Kazimierza Kalkowskiego z Gdyni oraz kiermasz płyt i wydawnictw muzycznych. Pozytywnie zakręconego w swojej twórczości muzyką.

Gorąco zapraszamy

Jesień Jazzowa w Mazowszu 2012. Objęta jest:
Patronatem Honorowym przez Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego
Patronatem Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego
Patronatem Arkadiusza Kosińskiego Burmistrza Gminy Brwinów

Głównym sponsorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie
Współpraca i współorganizacja Europejskie Centrum Folklorystyczne Matecznik Mazowsze w Otrębusach – Karolinie

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst