Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

VIII Dożynki Powiatowe

Kultura

Tegoroczne dożynki powiatowe, odbędą się w niedzielę, 26 sierpnia. Już po raz ósmy będziemy mogli uczestniczyć w tym najważniejszym święcie rolników.

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych miejscowości do wzięcia udziału w tegorocznym Święcie Plonów. Podobnie jak w roku ubiegłym impreza odbędzie się na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie, przy ul. Gomulińskiego 4.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 mszą świętą w kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3, podczas której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe a starostowie dożynek i delegacje z terenu powiatu złożą dary z tegorocznych plonów. Po mszy barwnym korowodem, ulicami: Helenowską, Plantową, Powstańców, rolnicy, samorządowcy powiatu oraz zgromadzeni goście przemaszerują do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

Część artystyczna rozpocznie się o godz. 15.30 – koncertem orkiestry miejskiej „Moderato” z Warki. „Moderato” to orkiestra o ponad 100 letniej tradycji. Wielkim sukcesem „Moderato” jest młody, 60 osobowy zespół muzyków, w którym średnia wieku to zaledwie 15-17 lat. Imponuje też wykorzystanie szerokiej gamy instrumentów.

W programie tegorocznych dożynek nie zabraknie tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wręczenie dyplomów i podziękowań Starosty Pruszkowskiego dla rolników z terenu naszego powiatu zaplanowano na godz. 16.00.

O 16.30 przewidywany jest występ zespołu folklorystycznego „Kumy”. Zespół mieszkanek naszego Powiatu w barwnych strojach ludowych wykona pieśni ludowe z wielu regionów Polski.
Dla wszystkich – młodszych i nieco starszych – o 17.30 zaśpiewa jedna z najbardziej znanych i energetycznych gwiazd sceny polskiej – Majka Jeżowska. Na występ ten na pewno będą czekać najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu. Wspólne śpiewanie takich przebojów jak m.in. A ja wolę moją mamę i Wszystkie dzieci nasze są, będzie znakomitą okazją do wspaniałej zabawy. Inne atrakcje dla dzieci to konkursy, zawody sportowe, malowanie buzi, skakanie na trampolinie i dmuchanych zabawkach. Atrakcje i niespodzianki dla najmłodszych przygotują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie. Dzieci będą miały okazję zobaczyć z bliska sprzęt policyjny i strażacki przeznaczony do drogowych akcji ratowniczych, czy też odkryć tajemnicę pobierania odcisków linii papilarnych.

Od 18.30 proponujemy niezapomniane chwile z kwartetem „Szafa Gra”. Artyści, którzy, na co dzień występują w warszawskich teatrach muzycznych, m.in. Buffo i Roma przedstawią w brawurowych wykonaniach największe przeboje gwiazd polskiej i światowej estrady lat 60, 70 i 90. Ta grupa wokalna od lat bardzo ciepło przyjmowana jest przez publiczność, która wspólnie bawiąc się, może podziwiać ciekawe interpretacje utworów oraz oryginalne kostiumy.

Gwiazdą wieczoru będzie znany i lubiany, można zaryzykować przez wszystkich, zespół Skaldowie. Grupa ta ceniona za wrażliwość i zainteresowanie muzyką folkową i rockową funkcjonuje na rynku muzycznym od prawie 50 lat. Mają na swoim koncie wiele albumów. Największe hity „Króliczek”, „Z kopyta kulig rwie”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Szanujmy wspomnienia”, „Cała jesteś w skowronkach” nucą już kolejne pokolenia.

Całość poprowadzą Katarzyna Pakosińska pierwsza dama polskiego kabaretu oraz znany i lubiany Ryszard Rembiszewski.
W trakcie dożynek, na terenie MOS, będzie można posmakować specjałów tradycyjnej kuchni ludowej, sławnych mazowieckich miodów, wiejskich serów, pieczywa, ciastek oraz strażackiej grochówką. Syci, będziemy mogli zakupić wyroby rękodzieła ludowego, ponieważ swoje przybycie zapowiedzieli artyści ludowi z terenu całego Mazowsza.

Podobnie jak w poprzednim roku na dożynkach swoje stoiska otworzą: Powiatowy Rzecznik Konsumenta, przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy a także przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń w Miasteczku Organizacji Pozarządowych.
Po raz pierwszy podczas dożynek zorganizowane będzie stanowisko medyczne, w którym bezpłatnie będzie można zmierzyć ciśnienie, poziom cukru i wykonać spirometrię. Dla zainteresowanych pokazy pierwszej pomocy przed-medycznej z możliwością ćwiczeń praktycznych.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst