Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

VII Dożynki Powiatowe

Kultura

Piękna pogoda stała się sprzymierzeńcem świętujących mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Pruszkowie. Głównym organizatorem dożynek była Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski. Zaszczytną funkcję starostów dożynek objęli: Monika Orłowska i Waldemar Gajewski – rolnicy z terenu naszego powiatu.

W powiatowych obchodach święta plonów, w dniu 28 sierpnia, udział wzięli parlamentarzyści z terenu Powiatu Pruszkowskiego, w tym dawna radna powiatu Pani Barbara Czaplicka, jak również licznie zgromadzeni rolnicy, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu powiatu.

Dożynki, rozpoczęły się, uroczystą mszą świętą w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej, którą celebrował ks. prałat dr Henryk Małecki delegat Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza, wspólnie z Proboszczem tejże Parafii ks. Dariuszem Boguszewskim, ks. Józefem Podstawką rezydentem Parafii Św. Kazimierza w Pruszkowie oraz ks. Marianem Mikołajczakiem Proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Pruszkowie.

Podczas mszy, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Starostowie Dożynek Monika Orłowska i Waldemar Gajewski wspólnie z delegacjami samorządowców z terenu powiatu złożyli dary. Później ks. Henryk Małecki poświęcił przepięknie wykonane wieńce dożynkowe.

Po mszy barwny korowód przeszedł ulicami Helenowską, Plantową, Powstańców do Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Gomulińskiego. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna nadawała rytm przemarszu. W bryczkach zaprzęgniętych w konie zasiedli samorządowcy z terenu powiatu, rolnicy oraz władze Powiatu Pruszkowskiego. Na platformie w sierpniowym słońcu, złotym kłosem pobłyskiwały wieńce dożynkowe.

Tuż po godzinie 14.30 rozpoczęła się część oficjalna. Otwierając uroczystość Starosta Elżbieta Smolińska podziękowała rolnikom za tegoroczne plony. Dzięki ciężkiej pracy naszych rolników, którą szanuję, możemy się cieszyć, my mieszczuchy tegorocznym bochnem chleba. Wiem, że ten rok podobnie jak poprzednie, nie należał do najlepszych, tym bardziej dziękuję Wam za trud i za to, co dla nas robicie – powiedziała Starosta.

Ceremonia dzielenia się chlebem, stała się od kilku lat tradycją powiatowych dożynek. Po podzieleniu się chlebem ze Starostą Elżbietą Smolińską, przedstawiciele środowisk z terenu powiatu, z koszyczkami wypełnionymi miniaturowymi bochenkami chleba, wmieszali się w tłum mieszkańców, którzy chętnie kosztowali dożynkowego wypieku. Miłym akcentem był moment dzielenia się chlebem Starosty Elżbiety Smolińskiej, z dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, którzy przybyli do obiektu przy ul.Gomulińskiego 4, aby rodzinnie spędzić tę ostatnią wakacyjną niedzielę.

Po koncercie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, której brawurowe wykonania przebojów filmowych i muzyki ludowej cieszyły się aplauzem publiczności, jak co roku rozstrzygnięto konkurs wieńców dożynkowych. Zgodnie z werdyktem komisji najpiękniejszy wieniec wykonali rolnicy ze wsi Krakowiany z gminy Nadarzyn, drugie miejsce przypadło gminie Brwinów, trzecie rolnikom z Gminy Michałowice, czwarte wsi Łady z Gminy Raszyn. Wręczeniem dyplomów zasłużonym rolnikom zakończyła się część oficjalna na scenie.

Tegoroczne dożynki powiatowe nie przypadkowo zostały zorganizowane przy ul.Gomulińskiego 4. Teren Miejskiego Ośrodka Sportu oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z łatwością mógł pomieścić setki osób, chcących skorzystać z bogatej oferty rekreacyjno-rozrywkowej, przygotowanej przez Powiat Pruszkowski na ten dzień. Już od godz.14.00, aż do zmroku, na wspaniałym boisku, dzieci hasały wśród przygotowanych atrakcji. Uczestniczyły w wielu konkursach i zawodach sportowych, szalały na trampolinie i dmuchanych zabawkach, turlały się w dmuchanych kulach. Wóz strażacki, samochód i motocykl policyjny przez kilka godzin przykuwały uwagę, nie tylko pociech, ale i rodziców zwłaszcza płci męskiej – no cóż, przecież każdy z nich kiedyś chciał zostać strażakiem. Mundurowi chętnie odpowiadali na wszelkie pytania i te techniczne, i te dotyczące bezpieczeństwa. Chwilą wytchnienia dla najmłodszych był występ Kwartetu Rampa.
Wielu amatorów znalazły występy artystyczne. Skecze kabaretu Ciach, przeboje „z łezką w oku” w II części występu Kwartetu Rampa, występ EWKI z Piastowa, która stworzyła dynamiczne show rockowe, przez kilka godzin, nieprzerwanie gromadziła się przed sceną kilkusetosobowa publiczność.
Po raz pierwszy w tym roku, na dożynki powiatowe, przybyło tak wielu wystawców. Na ponad 40 stoiskach nie zabrakło: wyrobów rękodzielniczych, pysznych serów, wędlin, ciast, miodów oraz jak przystało na dożynki chleba z okolicznych piekarni. Ten ostatni, ze smalcem i kiszonym ogórkiem, cieszył się powodzeniem wśród smakoszy do późnych godzin wieczornych. Dosłownie, oblegane było stanowisko z bezpłatną grochówką przygotowaną przez powiatowych strażaków.
Stoiska Starostwa Powiatowego zaprezentowały bogatą ofertę promocyjno-edukacyjną. Najwięcej zainteresowania wzbudziły: Miasteczko Organizacji Pozarządowych, stoisko Powiatowego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Po raz pierwszy, mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego mieli możliwość zapoznania się z działalnością organizacji wspierających swym działaniem grupy społeczne potrzebujące pomocy. Wiele osób wyrażało zdziwienie i zaskoczenie z ilości funkcjonujących stowarzyszeń i fundacji, a możliwość bezpośredniego kontaktu z ich przedstawicielami na pewno będzie korzystna dla obydwu stron.

Wiele osób było zainteresowanych działaniami prowadzonym przez Powiatowy Urząd Pracy. W tempie błyskawicznym znikały ulotki i foldery promujące działalność publicznych służb zatrudnienia, formy organizowanych w ramach ogólnej działalności PUP pomocy, takie jak: szkolenia i staże oraz fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Powiatowy Rzecznik Konsumenta też nie narzekał na nudę. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły umów o ubezpieczenia samochodów, przedłużające się naprawy gwarancyjne i prawo do zwrotu towarów.

Sympatycznie można było spędzić kilka minut na rozmowie z Panią Małgorzatą Kalicińską, autorką między innymi takich bestsellerów jak „Miłość nad rozlewiskiem” i „Dom nad rozlewiskiem”. Do tego stanowiska najczęściej podchodziły kobiety, które w większości są czytelniczkami książek tej autorki. Pisarka poinformowała także o wydaniu kolejnej książki w przyszłym roku. Książkę pisze wspólnie z córką.
Po godzinie 19.00, wydawało się, że impreza ma się ku końcowi. Pracę zakończyła większość stoisk. Zapadający zmierzch, ochłodzenie i szalejące komary nie były sprzymierzeńcami organizatorów jednak okazało się, że na mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego zawsze można liczyć. A może wpływ na atrakcyjność finału miał wybór gwiazdy wieczoru?

Przed godziną 20.00, liczba widzów gromadzących się wokół sceny, była coraz większa. Podczas przerwy technicznej starsi, młodzi i bardzo młodzi mieszkańcy z zaangażowaniem uczestniczyli w konkursie wiedzy nt. samorządu i zagadnień związanych z Powiatem Pruszkowskim. Odpowiadali na pytania: Czy posiedzenia Rady Powiatu są tajne? Ilu członków liczy Rada Powiatu? Na jakiej równinie leży powiat pruszkowski? Jak nazywa się Starosta Pruszkowski? Gdzie znajduje się Muzeum Motoryzacji? Jak wygląda herb Powiatu Pruszkowskiego? – widzowie odpowiadali na zadawane pytania rywalizując ze sobą, a prowadzący Ryszard Rembiszewski i Paweł Kosiński wręczali nagrody tym, którzy wykazywali się wiedzą.

Tuż po godz 20.30 przyszedł czas na kulminacyjny punkt wieczoru, którego gwiazdą był Michał Karpacki i zespół De Mono. Bawiąc się wspólnie z publicznością przy największych przebojach grupy, artyści udowodnili, że warto było być tego dnia na dożynkach powiatowych.

VII Dożynki Powiatowe za nami. Dopisała pogoda i mieszkańcy. Dziękując wszystkim mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego za udział w imprezie, zapraszamy za rok!

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst