Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim

Kultura

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121 zapraszają wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych miejscowości do udziału w obchodach 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie m.in. Gra Terenowa „Tędy przeszła Warszawa”, występy uliczne z piosenkami okupacyjnymi i powstańczymi w wykonaniu kapeli „Kapsel” z Warszawy oraz spotkanie wspomnieniowe „Mój pierwszy dzień Powstania…”.

Szczegółowy program obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

31 lipca, w niedzielę o godzinie 12.00 – Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie ul. 3 Maja 8a – Gra Terenowa „Tędy przeszła Warszawa”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych, którzy chcą wziąć udział w Grze Terenowej zatytułowanej „Tędy przeszła Warszawa”. Gra swoim scenariuszem przypomina wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego, które miały miejsce w Pruszkowie i w okolicznych miejscowościach. 31 lipca jej uczestnicy będą mieli do wykonania kilka zadań na terenie Pruszkowa, a następnie, w czasie najbliższego tygodnia, do dnia 7 lipca w swojej miejscowości. Przed rozpoczęciem gry uczestnicy zwiedzą (nieodpłatnie) Muzeum Dulag 121 i złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Obozu na terenie Millenium Logistic Park w Pruszkowie. Na uczestników czekają nagrody (książki oraz bezpłatna wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zapisy i początek gry: 31 lipca o godz. 12.00 w Muzeum Dulag 121, Pruszków ul. 3 Maja 8 a

1 sierpnia, w poniedziałek, między godziną 14.40 a 18.30 – Pruszków

Na ulicach Pruszkowa będzie można posłuchać piosenek okupacyjnych i powstańczych Warszawy, które przypomną atmosferę tamtych dni. Zapraszamy na mini-koncerty warszawskiej kapeli „Kapsel”, które odbędą się w różnych punktach miasta i przeniosą nas w czasy Powstania Warszawskiego.

Miejsca występów ulicznych kapeli „Kapsel”

14.40 – Dworzec PKP w Pruszkowie
15.00 – Pałac Ślubów, Plac Jana Pawła II 1, przy fontannie Narcyza
15.30 – Starostwo Powiatowe w Pruszkowie, przy ul. Drzymały 30
16.00 – Stacja WKD Pruszków, zbieg ul. Kraszewskiego i ul. Ewy
16.30 – Parking przy Lidlu, ul. B. Prusa 121
17.00 – Delikatesy Alma Market, ul. Sprawiedliwości 4
17.30 – McDonald’s , ul. Kościuszki 17
18.00 – Wejście do Parku Kościuszki (Sokoła), róg ul. Kościuszki i ul. Chopina
18.30 – Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8 a.

2 sierpnia, we wtorek o godzinie 18.00 – Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie ul. 3 Maja 8a – spotkanie wspomnieniowe „Mój pierwszy dzień Powstania …”
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, którzy pamiętają swój pierwszy dzień Powstania Warszawskiego i zechcą podzielić się swymi wspomnieniami oraz tych, którzy wspomnień chcą posłuchać. „…Naród bez pamięci o swej przeszłości, nie ma przyszłości”.
Andrzej Precigs, aktor teatralny i filmowy, na zakończenie spotkania przeczyta fragmenty wspomnień i relacji utrwalonych w literaturze okupacyjnej m.in. przez Mirona Białoszewskiego, Marię Dąbrowską, Zofię Nałkowską, Monikę Żeromską, Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie poprzedzi złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”.

Więcej informacji na stronie www.dulag 121.pl