Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Sukces Muzeum Dulag 121 podczas Nocy Muzeów

Kultura

Pierwszy raz organizowana przez Muzeum Dulag 121 noc muzeów przejdzie do historii, jako niezapomniana impreza, frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pierwsi zwiedzający przyszli już około godz. 17.00, jeszcze przed rozpoczęciem głównego programu zwiedzania. Łącznie podczas Nocy Muzeów w dniu 14 maja było ich ok. 600.
Momentami w muzeum było tak tłoczno, że zwiedzający musieli czekać w kolejce do obejrzenia eksponatów.

14 maja Muzeum Dulag 121, wraz z Mazowieckim Stowarzyszeniem Historycznym Exploratorzy.pl, warszawską Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” i muzeami Oręża i Techniki Użytkowej oraz Techniki Wojskowej i Cywilnej z podwarszawskiej Kobyłki, przygotowało specjalny program zwiedzania. Ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza dzieci i młodzieży, cieszyła się rekonstrukcja barykady powstańczej przygotowana przez grupę „Parasol”. Grupa wystąpiła w pełnym umundurowaniu i z pełnym wyposażeniem powstańczego oddziału. Szeroka barykada, worki z piachem, powiewający czarny parasol, zwisający z drzewa spadochron od zasobnika zrzutowego, broń, nosze i bagaż podręczny tworzyły wyjątkową atmosferę powstańczego obozu. Każdy mógł wziąć do ręki różne rodzaje broni, założyć hełm, poznać historię Batalionu „Parasol” oraz otrzymać foldery i materiały edukacyjne przygotowane przez grupę „Parasol”. Po zmroku rozległy się rozgrzewające serce pieśni powstańcze.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja przygotowana wewnątrz muzeum. W multimedialnych panelach zaprezentowano relacje świadków historii obozu przejściowego w Pruszkowie. Na antresoli prezentowane były zbiory Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej oraz Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej. Zainteresowanie zwiedzających wystawą było tak duże, że zwiedzający musieli oczekiwać w kolejce, aby móc zapoznać się z tą częścią wystawy.

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski dziękuje wszystkim zwiedzającym za tak liczne przybycie i chęć głębszego poznania dziedzictwa swojego regionu, które stanowi istotny epizod Powstania Warszawskiego. Dzięki współpracy ze współorganizatorami Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121 okazała się pełnym sukcesem.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst