Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Wycieczka po Mazowszu dla laureatów konkursu „Ścieżki Historii”

Kultura

Laureaci konkursu gimnazjalnego „Ścieżki Historii” zorganizowanego przez Muzeum Dulag 121 odbyli w dniach 13-14 września wycieczkę po Mazowszu . Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga. Wycieczka została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatu Pruszkowskiego. Powiatowy konkurs gimnazjalny objęła patronatem Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski.

Zwycięskie drużyny, reprezentujące Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi, Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie, Gimnazjum im. 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Otrębusach i Gimnazjum Społecznego w Pruszkowie, wybrały się na wyprawę będącą nagrodą w rozstrzygniętym pod koniec czerwca konkursie. W ciągu tych dwóch dni odwiedzili wiele ciekawych zakątków Mazowsza.

Pierwszym punktem wycieczki było zrewitalizowane w ostatnich latach Muzeum w Żelazowej Woli. Uczestnicy zwiedzili dworek oraz park pełen egzotycznych gatunków drzew. Z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina pojechali również do pobliskiego Brochowa, by zobaczyć XVI-wieczny kościół, miejsce chrztu kompozytora.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili był Łąck, gdzie mieści się założona w 1923 r. stadnina ogierów. Uczniowie zachwycali się kolekcją zabytkowych powozów, podziwiali piękne konie i spacerowali po urokliwym parku położonym nad jeziorem Łąckim. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było jedno z najstarszych miast Mazowsza, założony w IX wieku Płock. Tam młodzież obejrzała imponujące zbiory secesji w Muzeum Mazowieckim oraz zwiedziła najważniejsze zabytki miasta: bazylikę katedralną, ratusz, rynek, i „Małachowiankę”, czyli jedną z najstarszych w Polsce szkół średnich.

Drugi dzień wyprawy rozpoczął się od wizyty w Muzeum wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest to wyjątkowy skansen. Odtworzono tam wiernie cały układ dawnej mazowieckiej wsi. Oglądać tam można zabudowania dworskie i oddalone od nich domostwa chłopów. Każda chałupa urządzona jest inaczej, w każdej można było spotkać pracowników Muzeum, którzy opowiadali o dawnych profesjach.

Następnym punktem wycieczki był Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechnowie. Młodzież odwiedziła również siedzibę rodu Krasińskich w Opinogórze, gdzie mieści się obecnie Muzeum Romantyzmu. Ostatnim punktem wyprawy był Pułtusk, zwany ze względu na swe malownicze położenie, Wenecją Mazowsza. Tam uczniowie obejrzeli zamek należący niegdyś do biskupów płockich i XV-wieczną kolegiatę zdobioną renesansowymi polichromiami i jej piętnaście barokowych ołtarzy bocznych.

Uczestnicy konkursu – młodzi miłośnicy historii – mieli okazję poznać i polubić najbardziej interesujące zakątki Mazowsza. Rozszerzyli swoją wiedzę dotyczącą wielu dziedzin, nie tylko historii: przyrody, sztuki, muzyki, etnografii i historii literatury.

Uprzejme podziękowania kierujemy do wszystkim instytucji, które zechciały gościć młodzież. A były to:

– Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli,
– Stado Ogierów Sp. z o.o.,
– Muzeum Mazowieckie w Płocku,
– Muzeum wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
– Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
– Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

W listopadzie br. Muzeum Dulag 121 wyda 10 ścieżek, które stworzyli uczestnicy konkursu. Publikacja będzie gotowa i dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Znajdą się w niej historyczne ścieżki po Brwinowie, Nadarzynie, Nowej Wsi, Otrębusach, Piastowie, Pruszkowie i Raszynie.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst