Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Kultura

1 marca obchodzony będzie po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypominamy, jak brzmiał początek preambuły Ustawy, na mocy której 3 lutego 2011 r., dopiero po około 50. latach od tragicznych wydarzeń, ustanowione zostało to narodowe święto.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…

Pragnąc uczcić pamięć zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych” w dniach 1 i 2 marca prezentować będziemy w Muzeum film dokumentalny Kwatera „Ł”, który powstał według scenariusza i w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego. Jest on zapisem pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach, które miały miejsce w pierwszym dziesięcioleciu PRL. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na odnalezienie szczątków swoich najbliższych.

Film emitowany będzie w siedzibie Muzeum:
– w sobotę, 1 marca od godziny 12.00 do 17.00 – początek projekcji o każdej pełnej godzinie,
– w niedzielę 2 marca od godziny 11.00 do 16.00 – początek projekcji o każdej pełnej godzinie.
Czas projekcji 45 minut. Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst