Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Norweskie impresje w Nansenie w blasku Świętego Mikołaja

Kultura

Pod hasłem „Sztuka w krainie fiordów”, w piątek, 6 grudnia w Zespole Szkół w Piastowie odbyła się XI Sesja Norweska poświęcona patronowi szkoły Fridtjofowi Nansenowi oraz jego ojczyźnie, połączona ze świętem szkoły.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele, absolwenci, rodzice oraz Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Dariusz Geller Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Norweskiego oraz dyrektorzy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół w Piastowie.

Wśród sympatyków szkoły, powitanych przez panią Reginę Radziszewską dyrektora Zespołu Szkół w Piastowie nie zabrakło ambasadora Królestwa Norwegii – J.E. Karstena Klepsvika, który choć tylko wirtualnie uczestniczył w uroczystości (z powodu aury, która uniemożliwiała lot z Gdańska do Warszawy).

Postać wybitnego norweskiego naukowca, badacza-odkrywcę i międzynarodowego działacza społecznego, komandora Legii Honorowej i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Fridtjofa Nansena, patrona Zespołu Szkół, przedstawiła Anna Mlekicka. Sylwetkę Edvarda Griga – jednego z największych kompozytorów norweskich, zwanego „Chopinem Północy”, przybliżyły, przy dźwiękach jego niepowtarzalnej muzyki, Wioletta Kluczek i Sylwia Żugaj. Zaś Emilia Budzyńska opowiedziała o słynnym norweskim ekspresjoniście, Edvardzie Munchu, i jego dziełach znanych na całym świecie takich jak: „Krzyk”, Madonna” czy „Autoportret”. Zwieńczeniem części sesyjnej była prezentacja Wioletty Wiśniewskiej o drewnianych arcydziełach w architekturze Norwegii – kościołach stavkirke (kościołach słupowych), z których jeden znajduje się w Karpaczu.

Reżyserem projektu był Leszek Gilewski, którego wpierała Iwona Kowalczyk oraz pozostali pracownicy szkoły.
Nie zabrakło akcentów humorystycznych, których dostarczyli szkolni artyści: Ewa Michalak, Sylwia Żugaj, Hubert Żołek i Jakub Kraśniewski w etiudzie teatralnej „Trzy koziołki Bruse” opracowanej na podstawie baśni norweskiej i przygotowanej pod bacznym okiem Katarzyny Wójcikowskiej.
Na zakończenie uroczystości Sylwia Żugaj zaśpiewała piosenkę „This is Real” z repertuaru duetu norwesko-amerykańskiego Kenya and Nemor, a Michał Prasek „Balladę o Wikingu” przy gitarowym akompaniamencie Aleksandry Barcikowskiej.
Jak widać w Nansenie, każdy ma możliwość wszechstronnego rozwoju, „szlifowania” talentu, uczniowie, a przede wszystkim nauczyciele, inspirują młode pokolenia w drodze do dorosłości, zachęcają do wspinania się na wyżyny własnych umiejętności, do odkrywania siebie i piękna otaczającego świata, tym razem norweskiego – poprzez impresje filmowe, muzykę i informacje o kraju patrona i wybitnych ludzi.

Tekst: Joanna Sztroman

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst