Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

XVII Festiwal Nauki 2013 w Muzeum Dulag 121

Kultura

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121 zapraszają do udziału w Festiwalu Nauki. Przed nami cztery spotkania poświęcone historii obozu przejściowego w Pruszkowie, terenom byłych Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego, a także aspektom działalności współczesnego muzeum.

Festiwal rozpoczyna się w sobotę, 21 września o godz. 16.00 wykładem prof. dr hab. Mariana Marka Drozdowskiego pn. „Exodus powstańczej Warszawy” w którym zaprezentowany zostanie nie tylko wątek powstania i funkcjonowania obozu przejściowego Durchlager 121 ale również historyczny, ekonomiczny, administracyjny oraz polityczny kontekst wysiedlenia Warszawy oraz wywózek na roboty przymusowe do Rzeszy.

W niedzielę 22 września o godz. 12.00 zapraszamy na spacer edukacyjny po niedostępnym na co dzień dla zwiedzających terenie byłego obozu, który poprowadzi Szymon Kucharski – znakomity gawędziarz i znawca historii Pruszkowa i okolic.
Znakomity uzupełnieniem spotkania będzie możliwość spotkania z WojciechemZasadnim, który opowie o historii powstawania makiety obozu, technikach modelarskich, dokumentacji potrzebnej do wykonania modelu oraz trudnościach, jakie wiążą się z rekonstrukcją historycznych obiektów.

O godz. 16.00 w siedzibie Muzeum wykład Karola Karasiewicza z Muzeum Powstania Warszawskiego. W cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” , ten znany mieszkańcom powiatu autor, opowie o walkach powstańczych, które odbyły się między 8 a 30 września 1944 roku w Warszawie i okolicach, m.in. o upadku Czerniakowa, desancie „berlingowców”, bitwie pod Jaktorowem oraz pomocy udzielanej powstańczej Warszawie przez Zachód.
Kolejny weekend rozpocznie panel dyskusyjny „Trud opowiadania: doświadczenie obozowe w perspektywie historii mówionej i psychologii” poświęcony historii mówionej oraz problemowi traumy.

W sobotę 28 września o godz. 16:00 w siedzibie Muzeum gościć będziemy prof. dr hab. Marię Lis-Turlejską psychologa oraz współautorów książki „Ocaleni z Mauthausen” Katarzynę Madoń-Mitzner Dyrektora Domu Spotkań z Historią i dr Piotra Filipkowskiego socjologa. W swoich wystąpieniach postarają się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak trudno opowiadać o doświadczeniach pobytu w obozie przejściowym bądź koncentracyjnym, czy pracy przymusowej.

W niedzielę, 29 września odbędzie się kolejny spacer po terenie byłych Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego, gdzie 6 sierpnia 1944 roku powstał obóz przejściowy dla wypędzonych, w trakcie i po Powstaniu Warszawskim, mieszkańców stolicy. Tym razem przewodnik Szymon Kucharski opowie więcej o topografii Durchsganglager 121, o funkcjach poszczególnych budynków, z których część przetrwała do dziś. Będzie można zobaczyć m.in. wpisane do Rejestru Zabytków hale, neogotycki budynek administracji, wieżyczki strażnicze oraz opancerzoną wartownię przy bramie głównej.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące dojazdu znajdują się na stronie internetowej Muzeum: www.dulag121.pl
Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program wykładów i spotkań:

21.09.2013 – godz. 16.00
Exodus powstańczej Warszawy: reakcja Polskiego Państwa Podziemnego i niemieckich władz okupacyjnych – wykład prof. dr hab. Mariana Marka Drozdowskiego

22.09.2013 – godz. 12.00
Topografia obozu Dulag 121 z bliska i z daleka – pokaz makiety i opowieści twórcy Wojciecha Zasadni oraz spacer po terenie ZNTK z Szymonem Kucharskim

28.09.2013 – godz. 16.00
Trud opowiadania: doświadczenie obozowe w perspektywie historii mówionej i psychologii – panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. Marii Lis-Turlejskiej, Katarzyny Madoń-Mitzner oraz dr Piotr Filipkowski

29.09.2013 – godz. 12.00
Dulag 121 – teren obozu 69 lat później – spacer po terenie dawnego obozu Dulag 121 z przewodnikiem Szymonem Kucharskim

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst