Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

XI spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”: „Ocalenie” – rozmowa o poezji Czesława Miłosza

Kultura

Muzeum Dulag 121 razem z Młodzieżowym Domem Kultury w Pruszkowie zapraszają na XI-tą odsłonę cyklu „Literatura i Historia” tym razem poświęconą poezji Czesława Miłosza.

Gościć będziemy redaktor naczelną Dwutygodnik.com Zofię Król, która opowie o doświadczeniu wojny w poezji noblisty. Wiersze z tomu „Ocalenie” czytać będzie Krzysztof Gosztyła. Spotkanie odbędzie się w piątek, 26 lipca w siedzibie Muzeum w Pruszkowie przy ulicy 3 Maja 8A o godz. 18:00.
Serdecznie zapraszamy!

W 1945 roku ukazał się najważniejszy być może tom powojennej poezji polskiej „Ocalenie” Czesława Miłosza. Elegancko wydana, niewiele ponad stupięćdziesięcio stronicowa książeczka obejmowała wileńskie wiersze z lat trzydziestych oraz późniejsze, pisane już podczas okupacji w Warszawie. Krytyka nie była Miłoszowi przychylna. Tomik był szeroko dyskutowany, ale pozostał niedoceniony. Do czasu. Dziś moment jego wydania uznaje się za punkt zwrotny w literaturze polskiej XX wieku, zapowiedź poezji nowego nurtu kontynuowanego później przez Tadeusza Różewicza i Zbigniewa Herberta. Nowością był język: mocno osadzony w doświadczeniu polskiej historii, a jednocześnie stroniący od liryzmu, intelektualnie trzeźwy i ironiczny. Była to również próba przedefiniowania roli poety wobec historii, wskazania na nowo jego przywilejów, ale też obowiązków.

W „Ocaleniu” spotykają się, bowiem wieszczący nieubłaganie zbliżający się kryzys Miłosz-katastrofista z Miłoszem naiwnym, który na przekór wszystkiemu trzyma się blisko świata z całym jego zmysłowym bogactwem.Trwoga i fascynacja. Dwie odpowiedzi, które daje poeta wobec kataklizmu wojny. Jak je pogodzić? Na to pytanie postara się odpowiedzieć nasz gość: znawczyni poezji noblisty dr Zofia Król.

Zofia Król – filozof i krytyk literacki, redaktor naczelna Dwutygodnik.com, publikowała m. in. w „Zeszytach Literackich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Kontekstach” i „Res Publice”.

Krzysztof Gosztyła – aktor filmowy i teatralny obecnie związany z warszawskim teatrem Ateneum. Stale współpracuję również z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst