Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Niezapomniana noc w Muzeum Dulag 121

Kultura

W minioną sobotę, 18 maja cała Europa obchodziła Noc Muzeów. Do tego święta kolejny raz dołączyło Muzeum Dulag 121. Wydarzeniom zorganizowanym przez Muzeum patronowała Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się o godz. 17.00 i zakończyło dwie godziny po północy. Była to bardzo długa i atrakcyjna noc, czego dowodem może być liczba zwiedzających, która odwiedziła muzeum – ponad 750 osób!
Wieczór rozpoczęła Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121, która powitała uczestników i przedstawiła program imprezy. Z okazji tego muzealnego święta ekspozycję stałą wzbogacono częściową prezentacją darów, które przekazali mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego oraz Warszawy. Wśród nich znalazły się m.in.: maszyna do pisania używana przez Edmunda Rzewuskiego – dowódcę VI Rejonu AK „Helenów”, ryngraf zabrany z domu przez Elżbietę Rydzewską-Suchecką, metalowa puszka należąca do rodziny Rhode. Akcja zbierania pamiątek związanych z obozem przejściowym Dulag 121, prowadzona jest od początku funkcjonowania Muzeum.
W plenerze, zaprezentowana została wystawa czasowa „Znaki Państwa Polskiego. Herb, Barwy, Hymn” wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Po raz pierwszy udostępniono makietę obozu przejściowego Dulag 121, którą wykonał artysta Wojciech Zasadni. Prace nad nią były bardzo czasochłonne i drobiazgowe. W efekcie powstała makieta o wymiarach 2,5 m x 7,5 m przedstawiająca teren dawnego obozu w skali 1:160. Umieszczono na niej budynki dawnych Warsztatów Kolejowych, które istniały w okresie funkcjonowania obozu. Na makiecie znajdują się również tory i pociągi oraz postacie ludzkie o wielkości zaledwie 9 mm. Makieta pozwoliła odwiedzającym wyobrazić sobie przestrzeń obozu, jego funkcjonowanie oraz ogrom cierpień ludzi, którzy w nim przebywali. Wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczestników Nocy Muzeów.
Rodziny z dziećmi w różnym wieku uczestniczyły w grze plenerowej. Na chodniku przed Muzeum narysowany został kredą duży plan obozu przejściowego. W trakcie wieczoru zapełnił się on budynkami obozowymi wykonanymi z tekturowych pudełek oraz rysunkami torów. Zadaniem uczestników gry było wykonanie trzech zadań. Dwa pierwsze polegały na odnalezieniu na wystawie stałej w Muzeum odpowiedzi na pytania związane z historią obozu Dulag 121. Ostatnie zadanie odbywało się w plenerze i wiązało się z poznawaniem budynków obozowych, ich funkcji i lokalizacji. Gra cieszyła się wielkim zainteresowaniem, dlatego przedłużono jej czas trwania, aż do godziny 22:00.

Między godziną 18.00 a 20.00 odbyły się dwie wycieczki wozami zaprzęgniętymi w konie. Zwiedzający jeździli po Pruszkowie, poznając jego wojenną historię i miejsca pamięci. Przewodnikami wycieczek byli: Tadeusz Jakubowski, architekt, pisarz – mieszkaniec Pruszkowa od urodzenia, oraz Agata Mirosz, pracownik Muzeum Dulag 121.

Trasa wycieczek wiodła do trzech interesujących miejsc. Pierwszym było skrzyżowanie przy ul. Bohaterów Warszawy (dawniej 6 Sierpnia), gdzie stał dom, w który 1 września 1939 r. uderzyła niemiecka bomba. Kolejnym punktem wyprawy był Pałacyk Potulickich, gdzie w czasie wojny urzędował niemiecki komisarz miasta Walter Bock. Zajmował on całą posiadłość razem z parkiem, który był wtedy ogrodzony murem. W murze, u wylotu ul. Kościuszki znajdowała się nisza z ustawioną tam figurą Matki Boskiej. W czasie okupacji została usunięta przez Niemców. Następnie odwiedzono znajdujący się przy tym samym murze, od strony ul. Prusa, pomnik poświęcony Polakom rozstrzelanym w 1943 roku.

Tuż po zachodzie słońca, na teren Muzeum przybyli muzycy orkiestry dętej „Pruszkowianka”. Gdy po próbie dźwięku i oświetlenia, zabrzmiały pierwsze utwory z przygotowanego na wieczór repertuaru, na widowni za bramą Muzeum nie było wolnego krzesła. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała utwory wojskowe i patriotyczne, o których w interludiach opowiadał Adam Malcherek kierownik „Pruszkowianki”. Była „Rota”, „My, Pierwsza Brygada” oraz „Mazurek Dąbrowskiego”, do wysłuchania którego publiczność wstała z miejsc. Do późnego wieczoru na całym Żbikowie słychać było uroczyste dźwięki instrumentów dętych oraz perkusji.

W trakcie imprezy odbył się również spacer po terenie obozu Dulag 121. Frekwencja dopisała i punktualnie o 23:00, kiedy Szymon Kucharski rozpoczął opowieść o historii obozu, pod pancerną wartownią było już tłoczno. Interesująco opowiadał o początkach Pruszkowa, jego wojennych i powojennych losach, wzbogacając historię licznymi anegdotami. Podczas półtoragodzinnego spaceru goście Muzeum obejrzeli miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających m.in.: neogotycki gmach administracji, bramę wjazdową oraz starą papiernię. W scenerii pogodnej, majowej nocy, oświetlone jedynie blaskiem latarek, hale dawnego ZNTK prezentowały się naprawdę okazale. Szczególne wrażenie zrobiła na wszystkich szkoła dla kolejarzy.

Noc Muzeów zakończyła się tradycyjnie zrobieniem pamiątkowego zdjęcia, na którym znaleźli się uczestnicy nocnego spaceru. Ostatni zwiedzający opuścili Muzeum Dulag 121 kilka minut po godzinie 2.00. Następna Noc Muzeów za rok, ale Muzeum Dulag 121 czeka na zwiedzających każdego dnia.

Zapraszamy do galerii foto

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst