Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Rusza druga edycja "Cały Powiat Czyta Dzieciom 2013"

Kultura

Pierwszy gminny finał tegorocznego konkursu „Cały Powiat Czyta Dzieciom” odbył się 23 kwietnia w Brwinowie. Inicjatorami konkursu są Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowskiego oraz Grzegorz Zegadło Dyrektor Książnicy Pruszkowskiej. Data rozpoczęcia drugiej edycji zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Finał gminny poprzedzony był eliminacjami przeprowadzonymi przez Bibliotekę Publiczną w Brwinowie i Gminny Ośrodek Kultury, które aktywnie włączyły się w inicjatywę promującą czytanie i zorganizowały konkurs dla uczniów. Blisko 60 osób wyłonionych w eliminacjach szkolnych czytało wiersze Juliana Tuwima, które były materią tegorocznej zabawy literackiej. Wybór autora nie był przypadkowy. Poeta został ogłoszony przez Sejm RP jednym z patronów 2013 roku. Językowa wirtuozeria poezji Juliana Tuwima stała się pięknym tworzywem dla tej wspólnej i jakże pożytecznej zabawy.

Spotkanie rozpoczęła Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski czytając wiersz „Spóźniony Słowik”. Następnie, znana aktorka sceny polskiej, Ewa Telega oczarowała wszystkich swoją interpretacją „Lokomotywy”. Po niej wystąpiła Jagoda Łubowska, która w brawurowy sposób przeczytała „Pana Tralalińskiego”. Licznie zgromadzona publiczność zachwycona tak wspaniałą interpretacją tego trudnego, ale jakże wesołego wiersza nagrodziła uczennicę Zespołu Szkół w Otrębusach gromkimi brawami.

Na zakończenie imprezy wiersz „Rzepka” z podziałem na głosy przeczytali: Arkadiusz Kosiński Burmistrz Gminy Brwinów, Anna Sobczak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie oraz mjr Beata Targońska z Żandarmerii Wojskowej. Imprezę poprowadził Waldemar Matuszewski znany reżyser teatralny, który przypomniał o wartości czytania słowa drukowanego. Czytanie na głos pozwala na prawidłowe budowanie wypowiedzi, ćwiczenie dykcji i interpretacji tekstu, które są podstawowym i jakże ważnym narzędziem werbalnej komunikacji społecznej. Głośna lektura publiczna, którą polecał prowadzący na pewno uczy myślenia, rozwija wrażliwość i wyobraźnię.

Zdobywcom trzech pierwszych miejsc, nagrody ufundowała i wręczyła Starosta Elżbieta Smolińska, która dodatkowo zaprosiła wszystkich na 2 czerwca do Pruszkowa, na Wielkie Powiatowe Czytanie, które zaplanowane jest podczas obchodów Dnia Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego.
O szczegółach i terminach kolejnych wydarzeń konkursu „Cały Powiat czyta Dzieciom” w poszczególnych gminach, będziemy Państwa informować na stronie internetowej Powiatu Pruszkowskiego www.powiat.pruszkow.pl oraz na stronach gmin i w mediach lokalnych.

Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst