Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

"Karty Historii" – spotkanie poświęcone 70. Rocznicy Powstania w Warszawskim Getcie

Kultura

27 kwietnia o godz. 17.00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć film dokumentalny „Łyżeczka życia” poświęcony postaci Ireny Sendlerowej oraz porozmawiać z autorem filmu, Michałem Nakandą-Trepką.

Kwietniowe spotkanie zatytułowano „Wobec tragedii Narodu – w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Getcie”. Wieczór ten poświęcony będzie tematowi holocaustu oraz postaw i działań ludzi wobec tragedii żydowskiej.

Zobaczymy poruszający film dokumentalny „Łyżeczka życia” nagrodzony Srebrnym Feniksem w 2005 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”. Opowiada on o bohaterstwie Ireny Sendlerowej, kierowniczki Referatu Dziecięcego w „Żegocie”, która ocaliła ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Pod przybraną postacią funkcjonariuszki służb sanitarnych wywoziła małe dzieci z getta i znajdowała im zastępcze rodziny na terenie całej Polski. Często utrzymywała z nimi stały kontakt. Jedną z uratowanych jest Elżbieta Ficowska, którą Irena Sendlerowa zabrała od rodziców jako sześciomiesięczne niemowlę. Została przewieziona przez granicę getta warszawskiego na wozie pomiędzy cegłami, a jej jedynym „dokumentem tożsamości” była srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia.

Gościem spotkania będzie Michał Nekanda–Trepka scenarzysta i reżyser filmu. Opowie o pracy nad filmem oraz innych swoich działach filmowych poruszających tematykę żydowską.
Zapraszamy na spotkanie w sobotę, 27 kwietnia o godz. 17.00 do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3Maja 8a w Pruszkowie.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst