Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Nowy cykl spotkań historycznych „Karty Historii”

Kultura

Zapraszamy na nowy cykl spotkań historycznych zatytułowany „Karty Historii” przygotowany przez Muzeum Dulag 121, który jest pod patronatem Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego. Premierowe spotkanie poświęcone VII Obwodowi „Obroża” AK odbędzie się w sobotę, 16 marca br. o godz. 16.00 w Muzeum Dulag 121.

Na cykl „Karty Historii” składać się będą spotkania z historykami zajmującymi się różnymi okresami w dziejach Polski. Zaproszeni goście przybliżać będą zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej, aby wspólnie poznawać istotne wydarzenia i procesy historyczne wpływające na kształt dziejów naszej ojczyzny, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną. Spotkania te adresowane są do wszystkich zainteresowanych historią, a wśród nich do: nauczycieli szkolnych, uczniów, rodzin, seniorów, którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Premierowe spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca, o godz. 16. w Muzeum Dulag 121. Wykład na temat VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim wygłosi Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa map i dokumentów VII Obwodu „Obroża” AK z archiwum Pana Zdzisława Zaborskiego, autora książki „Trwaliśmy przy Tobie Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu >>Helenów<< Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin”. Pan Zdzisław Zaborski będzie szczególnym gościem spotkania – sam był żołnierzem VI Rejonu „Helenów” i zbiera dokumenty dotyczące Armii Krajowej.

Temat pierwszego spotkania cyklu jest istotnym elementem historii naszych okolic. Obwód VII „Obroża” był jednostką terytorialną Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, obejmującą teren Powiatu Warszawskiego. Działał w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej w Polsce i pełnił bardzo ważną rolę w czasie Powstania Warszawskiego. Obwód istniał od 1940 r. obejmując swym zasięgiem teren okalający ze wszystkich stron Warszawę, stąd wzięła się jego nazwa.

Podzielony był na 9 rejonów:
• Rejon I – "Marianowo- Brzozów" – Legionowo
• Rejon II – "Celków" – Marki
• Rejon III – "Dęby" – Rembertów
• Rejon IV – "Fromczyn" – Otwock
• Rejon V – "Gątyń" – Piaseczno
• Rejon VI – "Helenów" – Pruszków
• Rejon VII – "Jelsk- Jaworzyn" – Ożarów Mazowiecki
• Rejon VIII – "Łęgów"- Młociny
• Rejon IX- "Lubicz"- Warszawa.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst