Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

SALONY POEZJI Z WYSP BRYTYJSKICH W POWIECIE PRUSZKOWSKIM

Kultura

24 lutego i 3 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbyły się organizowane przez Elżbietę Smolińską Starostę Pruszkowskiego i Stowarzyszenie K40 kolejne Salony Poezji.

Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego mieli okazję poznać twórczość irlandzkiego poety, laureata Nagrody Nobla Williama Butlera Yetsa, którego utwory prezentowała para znanych i lubianych aktorów: Agnieszka Wosińska i Jacek Rozenek. Motywy do swoich utworów autor czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru. William ButlerYeats wielką wagę przywiązywał do kształtowania świadomości kulturowej Irlandczyków. Był popularyzatorem dawnych tekstów irlandzkich, tworzył w oparciu o baśnie i legendy celtyckie. Poezji towarzyszyła wspaniała staroirlandzka muzyka ludowa w wykonaniu brytyjskich muzyków – Seana Palmera i Davida Killorana.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Salony Poezji,Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego mogli usłyszeć sonety Williama Shakespeare’a w genialnej interpretacji aktora filmowego i teatralnego Wojciecha Malajkata. Utwory Shakespeare’a od przeszło czterystu lat zachwycają swoją aktualnością i uniwersalizmem. Spotkanie uświetniła muzyka na żywo w wykonaniu Seana Palmera oraz Chóru Eksperymentalnego GRE BADANIE. Muzycy stworzyli muzyczną oprawę do słów poety, używając różnych technik wokalnych. Sprawili, że zabrzmiały pieśni syren i morskich trubadurów.

Salony Poezji cieszą się niebywałym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, a tak wysoka frekwencja świadczy o tym, że spotkania
z poezją stały się cenionym wydarzeniem kulturalnym na naszym terenie.

Na kolejne zapraszamy już za miesiąc.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst