Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Cały Powiat czyta dzieciom

Kultura

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Grzegorz Zegadło Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszkowie zapraszają wszystkich mieszkańców Powiatu, tych małych oraz tych większych i tych całkiem dużych do wzięcia udziału w nowej inicjatywie promującej wspólne czytanie książek. Akcja pod hasłem „Cały Powiat czyta dzieciom” odbędzie się jeszcze w tym roku w maju, na terenie całego Powiatu.

Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno osoby obdarzone pasją czytania, jak i te, które chcą, aby im czytano oraz te, które ostatnio nie sięgały po książki, aby przyłączyły się do tej niezwykłej akcji. Wspólnie możemy pokazać, jakie korzyści mogą wynikać z czytania książek dzieciom. Czytelnictwo w Powiecie Pruszkowskim jest na wysokim poziomie. Tym niemniej wciąż warto przypominać o wartości czytania książek jako ważnym aspekcie życia kulturalnego i społecznego oraz zachęcać, by książki były obecne w życiu każdego z nas nie tylko od święta. Wypowiedziane lub głośno odczytane słowo jest podstawowym budulcem komunikacji społecznej, a jakość tego słowa mówi bardzo wiele o nas, jest naszą wizytówką. Dlatego właśnie głośna lektura publiczna, do której pragniemy zachęcić dzieci i młodzież jest też doświadczeniem śmiałego funkcjonowania w świecie komunikacji społecznej, a jakość literacka wygłaszanego słowa gwarantuje dobrą markę, wizytówkę mówiącego. Jest takie powiedzenie: „jak cię widzą, tak cię piszą” – podkreślające wagę dbałości o swój wygląd, można – w kontekście naszego Konkursu – powiedzieć: „jak cię słyszą, tak cię piszą”, czyli oceniają. Jakość słowa i forma jego podawania jest dla słuchającego wyznacznikiem poziomu kultury osobistej mówiącego. Im wcześniej młody człowiek zacznie zwracać uwagę na czystość i piękno języka, jakim się posługuje, tym lepszy będzie jego życiowy start w przestrzeni publicznej.

W bibliotekach publicznych, szkołach i wydziałach promocji wszystkich gmin na terenu Powiatu Pruszkowskiego rozpoczęły się Dni Głośnego Czytania Dzieciom. W gminnych Konkursach Głośnego Czytania dzieci i młodzież rywalizują o zakwalifikowanie się do udziału w Wielki Powiatowym Czytaniu, który zaplanowany został na 3 czerwca 2012 podczas imprezy organizowanej przez Powiat Pruszkowski z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia w obecności i z udziałem Starosty Elżbiety Smolińskiej oraz zaproszonych gości uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności.

Liczymy również na aktywny udział dorosłych: prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli lokalnych środowisk, mediów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – wszystkich, którym droga jest idea czytania dzieciom.

O szczegółach inicjatywy i terminach, w których będzie odbywała się akcja w poszczególnych gminach, będziemy Państwa informować na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie www.powiat.pruszkow.pl, na stronach gmin oraz w mediach lokalnych.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst