Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

II spotkanie z cyklu "Literatura i Historia"

Kultura

Zapraszamy na II spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” zatytułowane „Literatura niczym historyczny dokument”. Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 18 w siedzibie Muzeum.

Gościem wieczoru autorskiego będzie Marek Nowakowski pisarz, publicysta, scenarzysta i aktor, przedstawiciel małego realizmu. Spotkanie pod patronatem Pani Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego.

Marek Nowakowski należy do tzw. pokolenia „Współczesności” – debiutował w 1957 ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem Kwadratowy. W swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem, złodzieje i przestępcy. Wydał m.in. zbiory opowiadań: Ten stary złodziej (1958), Benek Kwiaciarz (1961), Silna gorączka (1963), Zapis (1965), Mizerykordia (1971), Książę Nocy (1978). Jest też autorem Raportu o stanie wojennym (cz. 1 1982, cz. 2 1983) i trzech zbiorów wspomnień o życiu w dawnej Warszawie Powidoki (1995, 1996, 1998). Jest uważnym obserwatorem i krytykiem współczesnej rzeczywistości, przygląda się jej z ironicznym nieraz dystansem, ukazując z tęsknotą miejsca, które dziś już często nie istnieją, konfrontując jednocześnie swoje wspomnienia ze współczesnością. W latach 90. wydał kilka książek w satyryczny sposób ukazujących rzeczywistość społeczną Polski z okresu transformacji ustrojowej: Homo Polonicus (1992), Grecki bożek (1993). W (2005) napisał książkę Nekropolis, w której wraca do Warszawy z lat swojej młodości, dając obraz ówczesnego życia literackiego stolicy. W 2009 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się jego najnowsza książka Syjoniści do Syjamu, będąca zbiorem krótkich opowiadań i impresji ukazujących absurdy PRL. Jest autorem scenariuszy do filmów: Meta (1971), Przystań (1971) i Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych (1973). Na podstawie jego opowiadania powstał także film: Gonitwa (1971). Był współzałożycielem podziemnego pisma literackiego „Zapis” (1977). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Warszawie.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst