Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Koncerty Pasyjne w Powiecie Pruszkowskim

Kultura

Święta Wielkanocne poprzedzone są czasem zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa – Wielkim Postem. W tym ważnym okresie dla wszystkich katolików w kościołach całej Polski rozbrzmiewają dźwięki pieśni wielkopostnych. Aby pomóc mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego w przygotowaniach do przeżywania Wielkiego Tygodnia, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski zorganizowała dwa koncerty pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego. W programach koncertów znalazły się najstarsze utwory tego gatunku, takie jak „Rozmyślajmy dziś” czy „Krzyżu Święty”, a także pieśni bardziej współczesne – „Ach, mój Jezu” czy „Ogrodzie Oliwny”. Pieśni wielkopostne wzbogacone zostały odpowiednio dobranymi fragmentami Pisma Świętego.

Pierwszy koncert odbył się 31 marca, w przeddzień Niedzieli Palmowej, w Kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Raszynie – Rybiu. Zarząd Powiatu Pruszkowskiego reprezentował Edward Walczak Członek Zarządu Powiatu. W Raszynie współorganizatorami koncertu byli: Andrzej Zaręba Wójt Gminy Raszyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Raszynie. Na koncert przyszło wielu mieszkańców nie tylko z okolic Raszyna, ale także z terenu całego powiatu. Ksiądz Prałat Bartłomiej Kapałka Proboszcz Parafii, serdecznie podziękował organizatorom i Zespołowi, za tak wspaniały występ a publiczność wyraziła swój zachwyt owacjami na stojąco.

Drugi koncert odbył się dzień później, 1 kwietnia w Niedzielę Palmową,. w Piastowie w Kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Podobnie jak dzień wcześniej, w koncercie udział wzięło wielu mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego oraz główny organizator koncertu Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członek Zarządu i Marek Kubicki Burmistrz Piastowa. Starosta na zakończenie koncertu podziękowała Zespołowi za wspaniały występ złożyła świąteczne życzenia wszystkim zgromadzonym i powiedziała „Jesteśmy częścią naszej społeczności lokalnej. Powiem to w imieniu nas wszystkich tu zgromadzonych, jesteśmy z Was bardzo dumni i szczęśliwi, że możemy mieć na naszym terenie tak wspaniały zespół”. Podobnie jak dzień wcześniej publiczność owacjami na stojąco podziękowała Zespołowi.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst