Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Kulturalny weekend w Powiecie Pruszkowskim

Kultura

Przedłużony pierwszy weekend stycznia sprzyjał wypoczynkowi. Jednak dla tych, którzy chcieli spędzić go aktywnie, Powiat Pruszkowski przygotował ciekawą ofertę kulturalną.

W Święto Trzech Króli mieszkańcy Powiatu mieli przyjemność uczestniczyć w niebywałym wydarzeniu artystycznym – koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, który odbył się po wieczornej mszy św. w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. W świątyni wypełnionej do ostatniego miejsca, przez ponad godzinę, rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w opracowaniu artystycznym Stanisława Hadyny i Krzysztofa Dziewięckiego. Góralskie gawędy Hanny Nowobilskiej podkreśliły bożonarodzeniowych charakter koncertu. Artyści chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” za swój talent zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, która była organizatorem tego niezwykłego wydarzenia artystycznego, dziękując artystom powiedziała – Otrzymaliście ogromny dar, jakim są wasze głosy i cieszę się, że potraficie ich używać. Niech te kwiaty będą wyrazem naszej wdzięczności dla waszego talentu”.

7 stycznia w kościele św. Klemensa w Nadarzynie wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego. W programie koncertu usłyszeć można było popularne kolędy, takie jak „Bóg się rodzi” czy „Wśród nocnej ciszy”, ale także te mniej znane, jak „Mizerna cicha”, „Święta Panienka” oraz bardziej „ludowe” w treści – pastorałki, m.in. „Oj, maluśki, maluśki” i „Zaśnij dziecino”. Mistrzowskie wykonanie i niezmienna interpretacja cieszyły słuchaczy przywołując wspomnienie minionych świąt Bożego Narodzenia. Po długich i burzliwych owacjach, Zespół bisował pieśniami ze swojego stałego repertuaru. Starosta Elżbieta Smolińska dziękując artystom za koncert, powiedziała – Wy jesteście stąd, jesteście nasi, Was słuchamy sercem”.

W niedzielę 8 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie zainaugurowany został kolejny cykl Salonów Poezji organizowanych przez Starostę Pruszkowskiego oraz Stowarzyszenie K40, a skierowanych do mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Na długo przed rozpoczęciem występu, wszystkie wolne miejsca były zajęte. Styczniowy Salon rozpoczął się optymistycznie, radośnie i wesoło. Tą wspaniałą atmosferę zapewnili Katarzyna Pakosińska i Sławomir Holland, który zastąpił Wiesława Tupaczewskiego. Artystom towarzyszyły „Kumy z Komorowa”, które podbiły serca widzów niekonwencjonalnymi wykonaniami znanych kolęd i pastorałek. Publiczność zachęcona przez artystów chętnie włączyła się do wspólnego kolędowania. Dla miłośników Salonów Poezji mamy dobrą wiadomość, następny Salon już 19 lutego, z udziałem znakomitego aktora Daniela Olbrychskiego.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst