Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Integracja przez sport

Edukacja i sport

Czy Powiat Pruszkowski ma szansę stać się liczącym się ośrodkiem sportów paraolimpijskich? Niepełnosprawni sportowcy gościli w Pruszkowie na Integracyjnym Turnieju Szermierczym, który odbył się w sobotę 9 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Gomulińskiego. Była to druga edycja imprezy, której organizatorem jest Powiat Pruszkowski. I wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia.

Zmaganiom zawodników kibicowali m.in. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Andrzej Banasiak Doradca Ministra Sportu i Turystyki, Tomasz Krawczyński Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, Wanda Kurek, Dyrektor ZSTiO oraz mieszkańcy Pruszkowa.

Integracyjny turniej szermierczy zaczyna wpisywać się w kalendarz powiatowych imprez sportowych. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w obiektach Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. Podobnie jak rok temu, w turnieju rywalizowali ze sobą zawodnicy z Integracyjnego Klubu Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Tym razem zaprezentowali się w składzie: Rafał Ziomek, Zbigniew Wyganowski, Tomasz Brewiński, Norbert Całka, Jakub Łęczycki i Jakub Nowicki (trener), pokazując, jak emocjonująca i widowiskowa może być szermierka na wózkach. Na zwycięzców czekały nagrody. Dla pierwszej trójki medale złoty, srebrny i brązowy, dla pozostałych – medale za udział w turnieju. Zwycięzcą został Rafał Ziomek, który w finale pokonał Jakuba Łęczyckiego 10:7.

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, otwarcie przyznała, że sport w jej życiu był i jest ważny. Wie, co to rywalizacja sportowa i zna smak emocji związanych z zawodami, turniejami, ponieważ w młodości trenowała koszykówkę. – Zawsze będę zachęcać młodych ludzi do uprawiania sportu. Jest to jedna z najwspanialszych przygód w życiu, jaka może się przytrafić – mówiła Elżbieta Smolińska. – Zależy nam, aby obiekty sportowe przy ul. Gomulińskiego kojarzone był z wieloma różnorodnymi imprezami sportowymi. Współpraca z Centrum Olimpijskim, z paraolimpijczykami jest bardzo cenna. Między innymi w ten sposób chcemy pokazać, że mimo niepełnosprawności można się samorealizować i odnosić sukcesy, że stawiamy na integrację w sporcie i poprzez sport – dodała.

Tomasz Krawczyński, dyrektor MOS, ma nadzieję, że turniej szermierczy na stałe wpisze się do kalendarza imprez sportowych organizowanych w Pruszkowie. – Chciałbym, by był to zaczynek do powiatowej paraolimpiady, która pozwoliłaby na zaprezentowanie również innych dyscyplin sportowych. Mamy bardzo dobre obiekty sportowe: od sali gimnastycznej, po halę MOS i wielofunkcyjny stadion sportowy na zorganizowanie takiej imprezy. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, by Pruszków stał się gospodarzem imprez paraolimpijskich – mówił dyr. Krawczyński.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst