Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Uczeń Liceum im. Tadeusza Kościuszki został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

Edukacja i sport

Przemysław Tandecki uczeń klasy 3f Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, zajął 5. miejsce w XXXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej.

103 uczniów z całej Polski w pierwszy weekend kwietnia, w Gdańsku, walczyło o tytuł najlepszego, wykazując się wiedzą w wybranym przez siebie obszarze tematycznym. Szczegółowe pytania dotyczyły: archeologii, starożytności, średniowiecza, epoki nowożytnej, historii XIX wieku, historii najnowszej po 1918 r. oraz historii parlamentaryzmu w Polsce. Ostatni etap olimpiady składał się z pracy pisemnej, analizy tekstu źródłowego oraz egzaminu ustnego.

Łącznie laureatami olimpiady, która odbywała się pod patronatem Marszałka Sejmu, zostało 39 uczniów – wśród nich Przemysław Tandecki – który zajął 5 miejsce.

W Olimpiadzie Historycznej przeznaczonej dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich – maturalnych uczestniczyło ok. 4,5 tys. osób, z czego 1150 dostało się do eliminacji regionalnych.

Laureaci i finaliści Olimpiady Historycznej są zwolnieni z egzaminów maturalnych z zakresu historii. Ci pierwsi dodatkowo otrzymują, zgodnie z uchwałami senatów uczelni wyższych, prawo do indeksów na wydziały prawa i administracji, politologii, historii oraz stosunków międzynarodowych.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst