Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH

Edukacja i sport

Dnia 7 czerwca 2010 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie po raz pierwszy obchodzono Dzień Szkoły bez Przemocy. Jest on częścią ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczanie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Ambasadorem programu jest lekkoatleta, kulomiot i mistrz olimpijski z Pekinu Tomasz Majewski.

Dzień Szkoły bez Przemocy odbył się po raz trzeci w historii programu. Nasza szkoła jako jedyna w powiecie pruszkowskim przyłączyła się do tej akcji.

W programie były zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, pokazy filmów edukacyjnych, loteria fantowa na rzecz osób poszkodowanych w tegorocznej powodzi, warsztaty teatralne oraz spotkania z liderami wolontariatu. Wśród zaproszonych gości byli Manoi Bastia – student z Indii i Adam Rostowski były wolontariusz w Ośrodku dla dzieci Ociemniałych w Bangalore. Panowie przybliżyli ideę i pracę Ośrodka, z którego w kwietniu tego roku nasi uczniowie zaadoptowali dwoje dzieci w ramach akcji „Adopcja na odległość”. Gościliśmy również przedstawicielkę wolontariatu lokalnego „Otwarta Dłoń” panią Małgorzatę Włudarczyk, która opowiedziała o działalności wspólnoty i zachęcała młodzież do pomocy innym przez uśmiech, dobre słowo, odwiedziny, pomoc w zakupach czy ofiarowanie potrzebującym niezbędnych rzeczy.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w debacie dotyczącej sposobów zapobiegania i zwalczania agresji wśród młodzieży.
W ramach zajęć sportowych rozegrano mecze piłki siatkowej i koszykowej: uczniowie kontra nauczyciele, mecz piłki nożnej: gimnazjaliści kontra licealiści. Zorganizowano konkursy żonglerki z piłką, strzały do bramki, skok wzwyż, a także sprawnościowy tor przeszkód.
Uczniowie biorący udział w warsztatach teatralnych doskonalili technikę gry scenicznej, wcielali się w rolę aktora, ćwiczyli wymowę i dykcję.

Młodzież rozwijała zainteresowania plastyczne wykonując dowolną techniką plakaty promujące szkołę bez przemocy, które zaprezentowano na wystawie.
Działania, które podjęliśmy miały uświadomić uczniom, że szkoła jest wspólnotą, w której panuje klimat bezpieczeństwa i wzajemny szacunek, a bezinteresowna pomoc innym może być źródłem ogromnej satysfakcji. Wyjątkowa atmosfera i ogromne zaangażowanie młodzieży w obchody Dnia Szkoły bez Przemocy dowiodły, że warto brać udział w takich przedsięwzięciach i świetnie się przy tym bawić.

Opracowała: Anna Ruszczak-Ptasińska

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst