Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Sztandar dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wapiennej

Edukacja i sport

„Pokochałem dzieci, które oczekiwały serca” – słowa ks. Jana Twardowskiego, znalazły się na sztandarze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pruszkowie. W piątek 20 maja odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru oraz przekazania go uczniom.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Wapiennej w Pruszkowie, którego organem prowadzącym jest Powiat Pruszkowski, jest placówką o wieloletnich tradycjach. To tutaj, w ciągu pierwszych lat swojej posługi kapłańskiej, religii nauczał ks. Jan Twardowski. Pełnił on wówczas również funkcję wikarego w parafii na Żbikowie. W swojej „Autobiografii” lata spędzone w pruszkowskiej placówce, ks. Twardowski opisywał: „Wiele tym dzieciom zawdzięczam i jako człowiek, i jako poeta, bo nauczyły mnie prostoty i jasności słów. Nauczyłem się dostrzegać szczegóły, nazywać rzeczy po imieniu”.

21 kwietnia 2009 r. Rada Powiatu Pruszkowskiego nadała imię ks. Jana Twardowskiego Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu przy ul. Wapiennej, a w piątek 20 maja 2011 r. odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru placówki i przekazania go uczniom.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą w Kościele św. Edwarda przy ul. Partyzantów w Pruszkowie, którą celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Marian Duś. W wygłoszonym kazaniu ksiądz biskup podkreślał, że ks. Jan Twardowski był kapłanem z powołania. – Był również poetą, który miał dar przekazywania najwyższych wartości w prosty sposób – uczył nas tego, co dobre i piękne w świecie. Najmłodszych zawsze traktował z powagą i szacunkiem – mówił biskup Duś.

W uroczystości poświęcenia sztandaru udział wzięli m.in. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska Wicestarosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, władze samorządowe z terenu Powiatu Pruszkowskiego, dyrektorzy pruszkowskich szkół i przedszkoli oraz poczty sztandarowe.

Po mszy świętej, w siedzibie Ośrodka przy ul. Wapiennej, nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom. Dyrektor Ośrodka Małgorzata Piechocka-Kwiatek oraz goście dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru. Uroczystość zakończyła się programem artystycznym, opartym na twórczości ks. Jana Twardowskiego, zaprezentowanym przez uczniów Ośrodka.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst