Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Bezpieczeństwo

Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Złodziej nawet nie kradnąc całego roweru, może łatwo przywłaszczyć sobie na przykład siodełko, koło czy inne cenne części. Doświadczenie pokazuje jednak, że można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży, zachowując się po prostu rozsądnie

Czego absolutnie i pod żadnym pozorem nie wolno robić NIGDY:

– zostawiać roweru otwartego i gotowego do drogi w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.
– zostawiać roweru bez zabezpieczeń, nie przypiętego do stałych elementów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,

Praktykowanie powyższych fatalnych obyczajów może zakończyć się kradzieżą roweru. Niestety, większość rowerzystów jest tego całkowicie nieświadoma. Warto też pamiętać, że rower, który zwraca na siebie uwagę (np. amortyzatorami, kolorem, wyposażeniem itp.)zwraca także uwagę złodzieja.

A co należy robić, aby się skutecznie chronić przed kradzieżą?

– Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego „pracę”. Im lepsze zapięcia tym więcej czasu zajmuje złodziejom ich pokonanie.

– Musimy nabyć zabezpieczenia, które maja atest. Są niestety nie najtańsze, jednak zainwestowanie w nie na pewno zniechęci złodzieja.

– Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot (np. płot).

– Zabezpieczenie powinno być zakładane możliwie ciasno.

– Z pozostawianego roweru za każdym razem zdejmujemy ruchome elementy np. światła, a także siodełko (jeśli jest mocowane za pomocą szybkozłącza). Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

– Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia.

– Warto zbadać, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru nie ma kamer monitoringu. Odstraszają one złodziei, a w przypadku kradzieży – jest szansa, że policja będzie dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia.

– Większość ram rowerów i tak posiada numer fabryczny. Należy go zapisać!

– Sfotografuj rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji i rozpowszechnij w Internecie. Może to pomóc go zidentyfikować!

dn

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst