Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

"Bezpieczny Lód" w Powiecie Pruszkowskim

Bezpieczeństwo

„Bezpieczny Lód” to społeczna inicjatywa, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem władz oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie Powiatu Pruszkowskiego.

Głównym jej tematem jest pierwsza pomoc przedmedyczna i postępowanie z ofiarami wypadków na lodzie oraz osobami w hipotermii i z odmrożeniami. Zadaniem akcji jest zbudowanie w świadomości najmłodszych zagrożenia, jakie niesie za sobą wejście na lód, a także nauczenie dzieci odpowiedniego postępowania podczas takiego wypadku.
18 lutego w Komorowie w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej przy al. M. Dąbrowskiej w godz. 10.00 – 11.00 oraz na Zbiorniku Komorowskim o godz. 12.00. odbędzie się pierwsze pilotażowe szkolenie w ramach akcji „Bezpieczny lód”.

Szkolenie to ma nowy, specjalnie przygotowany program, który będzie obserwowany przez rodziców, specjalistów od ratownictwa, pracowników wydziałów bezpieczeństwa, ratowników, policjantów, strażników miejskich. Doświadczenia zebrane podczas tego szkolenia zostaną wykorzystane do przygotowania takiej akcji w całym Powiecie Pruszkowskim.

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski jest współorganizatorem wydarzenia wspólnie z OSP Nowa Wieś, Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Komorowie oraz pomysłodawcą Mirosławem Olędzkim. Akcję objęła patronatem poseł Barbara Czaplicka – lekarz pediatra z Komorowa, obecnie zasiadająca w Komisji Zdrowia, członek zespołu ds. ratownictwa medycznego.

Zaplanowano dwie części: teoretyczną i pokazową. Część teoretyczna, w której wezmą udział uczniowie klas 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Komorowie oraz ich rodzice odbędzie się w budynku szkoły. Program szkolenia przygotowała grupa specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, a specjalną wersję dla dzieci opracowała metodyk nauczania Ewa Ciechomska. W szkoleniu teoretycznym udział wezmą także strażacy OSP Nowa Wieś. Zajęcia trwać będą około 45 min i zakończą się wydaniem certyfikatu. Wyjątkowość pierwszego szkolenia podkreśli pokaz ratownictwa lodowego na Zalewie Komorowskim o godzinie 12:00. Certyfikowani Mali Ratownicy będą mogli zobaczyć w akcji ośmiokołowego wszędołaza, poduszkowiec, oraz pociągnąć strażacką, profesjonalną deskę lodową. Na ten intersujący pokaz zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Każdy będzie mógł się przekonać, że ratować można nie wchodząc na lód, bo na kruchy lód wchodzą tylko specjaliści.

Pokaz ratownictwa lodowego przygotowany zostanie przez Ochotniczą Straż Pożarną Nowa Wieś, Państwową Powiatową Straż Pożarną i Zespół Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. W pokazie weźmie udział także specjalnie zaproszony na tę akcję Pluton Ratownictwa Wodnego i Poszukiwawczego Wojewody Śląskiego.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst