Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

„Solidarność i wsparcie” – wystawa w Sejmie RP

Aktualności

Wczoraj (6 października) w Sejmie RP w związku z obchodami Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy otwarta została  wystawa  przygotowana przez Muzeum Dulag 121 , nad którą patronat honorowy objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Marek Kuchciński.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli Świadkowie Historii, Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum, Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki, Zarząd Powiatu Pruszkowskiego z Maksymem Gołosiem na czele oraz Maria Makowska Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Radni Powiatowi oraz wielu zaproszonych gości.
Uroczystości otwarcia wystawy „Solidarność i wsparcie” towarzyszyła konferencja z udziałem prof. Jana Żaryna, który wygłosił wykład „Wypędzenia Polaków w latach II wojny światowej i niesiona im pomoc – wyjątkowe doświadczenie”. Podczas konferencji w Sejmie RP wystąpili m.in. świadkowie historii oraz przedstawiciele ich rodzin m.in.: Janusz Feiner, Barbara Majewska – Luft, Danuta Charkiewicz – Topolska, Andrzej Znojkiewicz oraz Maria Makowska. Na zakończenie uroczystości w Sejmie odbył się pokaz filmu Grzegorza Szuplewskiego „Exodus Warszawy1944”.
Wystawa planszowa „Solidarność i wsparcie” przedstawia historię przymusowego wysiedlenia ludności cywilnej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Przedstawia  nieznany szerszej publiczności temat pomocy niesionej wypędzonym w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, a także w okolicznych miejscowościach oraz na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wystawa „Solidarność i wsparcie” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie poświęcone tak obszernie tematowi akcji pomocowej dla ludności cywilnej wygnanej z Warszawy w czasach Powstania Warszawskiego. Mottem wystawy jest cytat z „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta: „i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden / on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania”.
Autorami scenariusza wystawy „Solidarność i wsparcie” są: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska. Koncepcję graficzną przygotował Łukasz Kubacki. Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez Muzeum Dulag 121. W terminie 29 października – 13 listopada 2016 r. planujemy prezentowanie wystawy w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Już teraz serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

 

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst