Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Święto Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim

Aktualności

Powiatowe obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatowych, władze miejskie, kombatanci, służby mundurowe, młodzież z pruszkowskich szkół oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Miłym i niezwykłym akcentem Mszy Św. był udział 150 – ciu Zuchów i Harcerzy z Hufca Pruszkowskiego, którzy wkroczyli do kościoła trzymając w rękach biało- czerwone balony. Po Mszy Św. głos zabrała Pani Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski. Zwróciła uwagę na potrzebę utrzymania ciągłej pamięci o przeszłości, która pozwoli budować nową Polskę. Następnie orkiestra wojskowa zagrała krótki koncert znanych pieśni patriotycznych. Co sprawiło, że Kościół rozbrzmiewał patriotyczną nutą. Koncert zakończył nawiązujący bezpośrednio do tradycji tego święta hymn legionów „My, pierwsza brygada”.

Z kościoła św. Kazimierza uroczystości przeniosły się na Żbików. Tam złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej. Obchody Święta Niepodległości zakończył wieczorny koncert muzyki chopinowskiej w Muzeum Starożytnego Hutnictwa.

Święto Niepodległości obchodzone jest w powojennej Polsce dopiero od 1989 roku. Zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz odrodzenia się państwa polskiego. Ówczesny jesienny zryw patriotyczny na terenie wszystkich trzech zaborów przyniósł Polakom upragnioną wolność po 123 latach niewoli. Święto obchodzone bardzo uroczyście w dwudziestoleciu międzywojennym, w powojennej, komunistycznej rzeczywistości było zakazane. Zamiast niego świętowano rocznicę powołania desygnowanego przez ZSRR tzw. rządu lubelskiego (22 lipca). Dopiero upadek komunizmu w Polsce i powołanie III RP umożliwiły powrót do tradycji obchodów Święta Niepodległości jako rocznicy odrodzenia polskiej, suwerennej i demokratycznej państwowości.

Galeria fotograficzna.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst