Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody 77. rocznicy Bitwy pod Brwinowem, Ołtarzewem oraz Błoniem

Aktualności

W tym roku mija 77. rocznica Bitwy pod Brwinowem, Ołtarzewem oraz Błoniem, która jest obchodzona równocześnie w Pruszkowie i Brwinowie. Wspólnymi elementami uroczystości dla Brwinowa i Powiatu Pruszkowskiego jest Apel Pamięci na cmentarzu komunalnym przy ul. Domaniewskiej w Pruszkowie przy mogiłach uczestników bitwy oraz wspólnie wydana broszura historyczna z okazji obchodów.

Program obchodów w Pruszkowie 11 września

godz. 11.15 – Msza Święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – ul. 3 maja 124 na pruszkowskim Żbikowie

godz. 12.30 – Apel Pamięci na cmentarzu komunalnym (ul. Domaniewska w Pruszkowie) przy mogiłach uczestników bitwy (okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek w asyście wojskowej.

Zarząd Powiatu Pruszkowskiego wspólnie z Burmistrzem Brwinowa z okazji obchodów zdecydował się na wydanie okolicznościowej broszury historycznej, która w przejrzystej formie przedstawia historię 28. Dywizji Piechoty, jej składu i zadań oraz działań prowadzonych na naszym terenie, od czasu mobilizacji, aż po kapitulację. Wspomniane zostały również dywizje, które towarzyszyły jej w walce (2. i 30. DP), a także rolę gen. Wiktora Thommée, który zastąpił gen. Juliusza Rómmla na stanowisku dowódcy Armii „Łódź”. W broszurze tej opisane zostało bohaterstwo naszych polskich żołnierzy, których dzielna postawa, to nie jedyny przykład głębokiego patriotyzmu uczestników walki 28. Dywizji Piechoty, która w Bitwie pod Brwinowem składała się w zasadzie już tylko z 36. pp LA, choć byli tam i żołnierze z pozostałych pułków. Potwierdzają to ich groby na pobliskich cmentarzach, np. por. Stanisława Rzepki w Brwinowie, jak i ppor. Wacława Hartmana na Żbikowie (72. pp). Przybliżone zostały również postawy mieszkańców Brwinowa niosących pomoc rannym żołnierzom.

Celem wydania broszury jest przede wszystkim zainteresowanie historią naszych okolic nowych mieszkańców powiatu pruszkowskiego. Broszura została przygotowana przez pruszkowskiego pasjonata historii naszego terenu Pana Zbigniewa Markerta.

plakat bitwa

Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski i Maria Makowska Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Arkadiusz Kosiński Burmistrz Brwinowa oraz ksiądz Kanonik Bogdan Przegaliński zapraszają mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego do wspólnego uczczenia pamięci wszystkich żołnierzy którzy brali udział w kampanii wrześniowej.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst