Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

„Okupacja w Pruszkowie” – dziewiąty spacer na stulecie Pruszkowa

Aktualności

3 września Muzeum Dulag 121 zaprasza na dziewiąty spacer historyczny z cyklu „Spacery na stulecie Pruszkowa”. Tym razem zwiedzać będziemy Pruszków śladami wydarzeń z czasów okupacji. Spacer poprowadzi Agata Gołąb – znawczyni i pasjonatka historii Pruszkowa. Start godz. 12:00, zbiórka przed dworcem WKD Pruszków.

Na frontach drugiej wojny światowej zginęło prawie dwustu Pruszkowian.  Ci, którzy pozostali w rodzinnym mieście, również byli skazani na codzienną walkę o przetrwanie. O tym, jak wyglądało życie w okupowanym przez Niemców mieście przekonamy się 3 września, podczas spaceru historycznego zatytułowanego „Okupacja w Pruszkowie”. Na trasie odwiedzimy miejsca, w których znajdowały się okupacyjne urzędy: zarząd miejski, żandarmeria i urząd pracy. Przekonamy się, jak zorganizowana była pruszkowska konspiracja i jakie postacie pełniły w niej istotną rolę. Poznamy życie codzienne, pracę, naukę Pruszkowian podczas okupacji niemieckiej, która trwała w mieście od 8 września 1939 roku do 16 stycznia 1945 roku. Warto wspomnieć, że trasa spaceru prowadzić będzie od stacji WKD Pruszków do dworca PKP. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu wszystkich zainteresowanych historią – udział w spacerze jest bezpłatny.

plakat spacer okupacja

Jednocześnie zapraszamy 24 września na kolejny spacer zatytułowany „Potuliccy”. Poprowadzi go Maciej Boenisch – przewodnik Muzeum Dulag 121. Start godz. 14:00, zbiórka na placu Jana Pawła II w Pruszkowie, przed Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst