Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Strategiczny partner Muzeum Dulag 121

Aktualności

Muzeum Powstania Warszawskiego udzieli wsparcia Powiatowi Pruszkowskiemu przy budowie Muzeum Dulag 121. W dniu 15 czerwca w trakcie sesji powiatowej podpisane zostało porozumienie o współpracy.

Porozumienie zakłada wsparcie ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego w zakresie merytorycznego tworzenia muzeum oraz prowadzenia kwerend materiałów archiwalnych, ikonograficznych i muzealnych. MPW pomoże także władzom powiatu zorganizować punkty zbierania pamiątek oraz udzieli wsparcia przy promocji powstającego obiektu.

Mam nadzieję, że powstanie muzeum Dulagu 121 przyczyni się do usunięcia ostatnich białych kart w historii XX wieku – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Po upadku powstania tysiące mieszkańców Warszawy, pozbawionych środków do życia, trafiło do obozu przejściowego w Pruszkowie. Były momenty, kiedy znajdowało się tu jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy jeńców, a w Pruszkowie mieszkało wówczas kilkanaście tysięcy ludzi. I tych kilkanaście tysięcy organizowało pomoc i wsparcie. Warszawa rzadko mówi dziękuję, ale w imieniu jej mieszkańców, chcę powiedzieć wszystkim mieszkańcom Pruszkowa i okolic: bardzo Wam za to dziękujemy. – dodał Ołdakowski.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst