Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Aktualności

Wczoraj (31 lipca) na terenie pruszkowskiej elektrowni przy ul. Waryńskiego mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości wzięli udział w pierwszej części obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.

Uroczystości rozpoczęły się inscenizacją epizodu walk powstańczych o budynek elektrowni. Warto wspomnieć, że taka forma przedstawienia wydarzeń historycznych, które odbyły się na terenie Pruszkowa 72 lata temu, została zrealizowana po raz pierwszy. Warto podkreślić również, że inscenizacja po raz pierwszy, odbyła się w miejscu, w którym przebiegały walki. Choć pogoda nie sprzyjała licznie zgromadzonym mieszkańcom, to Ci którzy pomimo deszczu wytrwali, mieli okazję obejrzeć bardzo efektowne i poruszające widowisko. Wspólnie z inscenizatorami ze Stowarzyszenia historyczno-edukacyjnego im. 7. Pułku Lansjerów Nadwiślańskich i grupy rekonstrukcyjnej Wolf przenieśliśmy się w czasy wybuchu Powstania Warszawskiego i przez godzinę, mogliśmy podziwiać męstwo i odwagę oddziału Armii Krajowej o kryptonimie „Nenufar”, który na terenie elektrowni przy ul. Waryńskiego, rozpoczął próbę odbicia budynku z rąk niemieckiego okupanta. Budynek zakładu żołnierze z „Nenufara” zdobyli, ale niestety na bardzo krótko. Nad ranem ulegli przeważającej sile hitlerowców, którzy powrócili z ciężkim sprzętem wojskowym i zmusili polskich żołnierzy do kapitulacji.
Inscenizacja tych wydarzeń przygotowana została przy udziale Muzeum Dulag 121 i PGNiG TERMIKA S.A.
Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski składa specjalne podziękowania firmie PGNiG TERMIKA S.A. w Pruszkowie za udostępnienie terenu i pomoc w organizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Druga część obchodów przygotowanych przez powiat przeniosła się na teren kościoła p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Helenowskiej 3 w Pruszkowie, gdzie odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Pruszkowianka, którą dyrygował Adam Malcherek. Wspólnie z orkiestrą wystąpił znakomity śpiewak – tenor Mirosław Starz. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć rewelacyjne wykonania pieśni patriotycznych i wojskowych związanych przede wszystkim z Powstaniem Warszawskim.

Pierwszego sierpnia zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego do udziału w uroczystościach obchodzonych na naszym terenie. Oddajmy cześć bohaterom Powstania Warszawskiego, które było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z walką o wolną i niepodległą Polskę.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst